Personel Kabalığı, THY'nin Müdahale Etmemesi

Neslihan Neslihan12 Şubat 11:36

08.02.2020 tarihinde check-in yapmak için gittiğimiz İstanbul havaalanında THY personeli ile bir sorun yaşadık kadında bize gayet kaba davrandı kurallar böyle deyip bağırdı ve ben şikayetçi olacağımı söyleyince de git edersen et ne yapabilirsin dedi vede öyle oldu. İnanılır gibi değil THY gibi firma her fırsatta müşteri memnuniyetinden bahsederken olaya cevap olarak bana attıkları maile inanamadım. Burada personel görevini yapıyormuş, yoğunluk varmış bundan dolayı ben haksızım yani. Bir kere ben göreviyle ilgili veya neden bizi bankolar a yönlendirdi diye şikayette bulunmadım. Kabalığından arkamızdan bağırmasından ve bana sizi şikayet edeceğim deyince çok kabasınız deyip gidin nereye şikayet ederseniz edin demesinden dolayı şikayette bulundum. Çok yoğunsa personel bende o gün havaalanında mahsur kaldım ve 2 gün uçakların iptal olmasından dolayı Trabzon'a gidemedim ama hiçbir personele bağırıp kaba davranmadım. 

THY gibi her fırsatta globaliz diyen bir şirketin açıklaması bu olmamalı. THY gibi bir şirkette siz siz olun personelle olay yaşamayın çünkü herhangi bir şikayetiniz kabul görmüyor onların personelleri yoğun ve ini yapıyor sizse sadece denileni yapmak ve bağırmalara katlanmak zorundasınız...

THY şikayetimle ilgilenmedi zaten personelini haklı buldu ama şikayet numaramı yazayım yinede TK-3213811 sonuçta ben rahatsızlığımı bildirdim ama THY beklemediğim bir cevap aldım. Ben olay büyümesin diye oradan gittim eşimi de alıp ama demek ki gitmemek atışmak lazımmış. Sizin hakkınızı sizden başka kimse savunmuyor çünkü.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler