THY 1 Ocak 2016 Fiyaskosu!

Ayşin Ö. |

THY 30/31.12.2015 uçuşlarını düzgün yönetemediğinden 1.1.2016 gününe bileti olan insanları mağdur etmiştir. Atatürk havaalanında yetkili personele ulaşmak imkansız olup, ulaşabildiklerimiz de ilgisiz davranmıştır.

13:35 Adana uçağına 12:00' de valizimi verdim. Herhangi bir rötar/iptal bilgisi verilmemişti. X ray den geçtim ve sonrasında uçak iptal oldu. Geri x ray den çıkıp en yakın uçağa bilet almaya çalıştım ancak sıra ilerlemediği için beklerken çağrı merkezini aradım ve 19:15' e anca yer bulabildim.

Şuanda 3 saat rötar ile halen beklemekteyiz. Dağıtılan sandviçler ise adet ile dağıtılıyor ki bir stand sadece Denizli ve Samsun'a sandviç verebiliyor. 10 saattir havaalanındayım, 36 saati geçenler var.

Etiketler :

Uçuş Rötar İkram Servis Hizmeti

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Ayşin Ö.
    24 Ocak
    14:18

    Uçuş rötarı 5 saati bulmuş olup toplamda evime 15 saatte ulaşabildim. Adana ya iniş yaptığımızda saat gece 2 yi geçmişti. Adana ya 120 km mesafede oturmaktayım ve en yakın havaalanı olarak Adana çevre iller tarafından kullanılmaktadır. İptal olacağı besbelli olan uçağın yolcular havaalanına geldikten sonra iptal edilmesi yolcuların ciddi şekilde mağdur olmasına sebebiyet vermiştir. Yolcu hakları hiçe sayılmıştır. Otel, sıcak yemek vb. Hukuki haklar sadece yazı olarak kalmıştır.