The Land Of Legend Giriş Oda Park Hepsi Bir Fiyasko!

Dilek Dilek15 Mart 23:58

Otele geldiğimiz de karşılamadaki arkadaşı bir önceki seferimizden bildiğimizden o her zamanki gibi sıcaktı, resepsiyondaki arkadaş saygılı ama çok donuk du hiç sorun değil malum dünya durumu. Ancak odaya geldikten sonra odada havlu eksik terlik yok cay yok. 5 kisilik oda şampuan vs. 2 ser adet. Tema parka gittik 3-5 makine dışında hepsi kapalı. 2000 i aradık odayı 5 kisilik hale getirir misiniz diye odaya donduk gelen olmamış tekrar aradık 1 kisinin çalıştığını sırayla yaptığını söylediler. 1 kisi çocuk dolu bir otele! İnanamadım. Show yok çalışan insan yok geceliği 1000 TL ama. Böyle bir virüs de hijyen bu kadar önemliyken sadece 1 çalışanla oda ya da kat hijyen mi sağlayacaksınız! Bu otele ilk gelişimle 2. Gelişim arasında ki kalite farkı kıyaslanamaz bile.   Odaya çıkarken resepsiyondaki arkadaşdan ps istedim çok suratsızdı otel çok kaybetmiş dedim yok öyle bir şey dedi. Dünya durumu tabi dedi. Ama dedim yüz ifadenize bir baksanız talihsizce bana hep bakıyorum sürekli gülümsüyorum dedi. Sizinle konuştuğumuz surede 1 kere dahi gülümsemediniz dediğimde hem çok güzel gülümserim aynada bakıyorum gibi talihsiz bir cevap verdi ve yalandan saniyelik bir gülümseme ifadesine burundu. 

Bitti mi hayır. Odaya çıktığımda a ne göreyim birleşip yatak haline gelmesi gereken sofalar ayrı ayrı duruyor. O şekilde üstlerine serilmiş. 5.'nin yatağı da yok bu durumda 2 tek 1 çift kisilik yatak var ama giriş 5 kisilik a kahvaltı ilave alırsanız bit kahvaltı 180 TL.

Dilerim yarin paramı iade edersiniz ve bu otelden bir an önce ayrılırım. Bu şikayeti bile gerçekten yorumlayacaklar mi bilemiyorum. 2 gecedir afyonda başka bir otelde kalıyordum keşke orada kalmaya devam etseydim. Karşılama uğurlama çalışanlar ne güzeldi. Bu otel daha ilk gün hem enerjimi hem de giriş de nakit paramı aldı.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

The Land Of Legend 24 Nisan 16:56

Değerli Misafirimiz Dilek Hanım, Öncelikle The Land of Legends Kingdom otelimizi tekrar tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Misafir memnuniyeti ve güler yüzlü hizmet anlayışını hedef alan hizmet anlayışımız gereği sizlerin memnuniyeti bizler için her şeyden önemlidir. 2000 no.lu Legend Line hattımız, misafirlerimizden gelen tüm ekstra talepleri karşılayan ve hizmet süremiz içerisinde gerçekleşmesini sağlayan bir birimimizdir. Doğa ve çevre dostu otelimiz, bazı buklet ve malzemeleri misafirlerimizden gelen istek sonrası sağlamaktadır. Belirtmiş olduğunuz servis gecikmesi hakkında ki gerekli kontrollerimiz yapılmış, istekleriniz kayıt altında olup, bir sonra ki tatilinizde odanızda hazır bulunacaktır. Çocuk ve aile konseptinde ki The Land of Legends Kingdom otelimiz, yönetimimiz kararınca Covid-19 pandemi salgınına karşı etkili önlemleri ivedilikle almıştır. Duruma hassasiyetle yaklaşılmış ve sosyal mesafe kuralına uyularak, misafirlerimizin kullanımına hazır sıvı el dezenfeksiyonları her bir noktamıza yerleştirilmiştir. Odalar ile tesisimizin her bölgesi, kokusuz ve insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan ilaçlar ile dezenfekte edilmiştir. The Land of Legends tesisimizde yer alan show saatlerimiz ve içerikleri hakkında ise detaylı bilgilendirmelerimiz resmi internet sayfamızda yer almaktadır. İşbirliğinde ki acenteler ile de konu hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Yorumlarınız bizler için büyük bir önem taşımakta olup, ilgili departman yöneticileri ile konuların paylaşıldığını ve uyarıların yapıldığını belirtmek isteriz. Aramızda siz değerli sadık misafirlerimizi en yakın zamanda tekrar görmeyi umuyor ve efsanevi bir tatil geçirmenize asiste olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz. Saygılarımla, Oğuzhan Güver Asst.Guest Relations Manager The Land of Legends Kingdom Hotel


counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler