Tesbihane.com Yasalara Uymuyor

Pinar Pinar21 Ocak 21:25

İnternet sitesinden aldığım tesbihi (kullanılmadan, kutusuyla) iade etmek istedim. Babama doğum günü hediyesi olarak almıştım. Ürün eve geldikten 1 hafta sonrasında doğum gününde hediyeyi verdim. Beğenmeyince cayma hakkımı kullanarak iade etmek istedim. Yasal süre henüz dolmamasına rağmen (14 gün dolmadan) iade kabul etmediklerini belirttiler. Üstelik kabul ettikleri max. Süre olan 7 gün inde dahi kusursuz ürünün kargo ücretini alıcıya ödetiyorlar.

Firma, kanuna aykırı olarak hareket etmektedir. Kanundaki internetten yapılan alışveriş ile ilgili tüketicinin yasal hakkı olan cayma hakkını belirtmeme rağmen kanunu tanımamaktadır. "Ürünü gönderseniz de size iade edeceğiz, yasal hakkınızı arayın" dediler. Bu derece profesyonel olmayan, tüketici haklarını umursamayan, kurumsallıktan çok uzak bir yapılanma.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Pinar 22 Ocak 13:25

Bakın ısrarla anlamamayı tercih ediyorsunuz! Ben değişimi kabul etmek zorunda değilim. Haklarımı biliyorum. İnternetten alışveriş yapan bir tüketici olarak "cayma HAKKI"'’na sahibim. Ödememin iadesini talep ediyorum! Yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre tüketici, uzaktan yapılan alışverişlerde (İnternet, telefon yoluyla gibi) 14 gün, hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar (kargo ödemesi gibi) SATICI'ya aittir. Bu işi yapıyorsanız yasalara uymak zorundasınız!

Tesbihane.com Logo Tesbihane.com 22 Ocak 09:38

Merhaba Pınar Hanım Öncelikle şikayetiniz bizim için çok değerlidir. Şikayetinizi incelediğimizde “Şikayet var” platformuna yazmadan önce, 20.20.2020 tarihinde iade&değişim departmanımız ile irtibata geçip iade talebinde bulunduğunuz görülmektedir. 1 hafta süre içerisin de iade talebin de bulunmadığınız için iade yapılamayacağı fakat ürünler merkezimize ulaştıktan sonra değişim için onay verilebileceği tarafınıza iletilmiştir Siparişinizin sevkiyatı ile ilgili bilgiler aşağıdadır. Sipariş tarihi: 10.01.2020 Sevkiyat tarihi: 10.01.2020 Siparişin müşteriye teslim edildiği tarih: 11.01.2020 Müşterinin iade&değişim talebinde bulunduğu tarih: 20.01.2020 Yukarıda ki bilgilerden de anlaşılacağı üzere teslimattan 10 gün sonra iade talebinizi ilettiniz. Ürünlerimizin hususiyeti ve hijyenik koşullardan dolayı satışını yaptığımız ürünlerde iade süremiz 7 gün ile sınırlıdır (Değişim&İade prosedürümüz sitemizde açıkça belirtilmektedir) Buna rağmen müşterilerimize “müşteri memnuniyeti” sağlama adına -eğer ürünler de deformasyon yoksa- değişim hakkı sunulmaktadır. İlgili departmanda ki arkadaşlarımız tarafından size de değişim hakkı sunulmuş fakat kabul etmediğiniz görülmüştür. Cevabımızı kabul edeceğinizi umut eder değişim hakkınızdan yararlanmanızı rica ederiz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler