03 Mart
#11664159

Tesbihane.com Ürün Kalitesizliği!

25.02.2019 tarihinde "Tesbihane" den tesbih sipariş ettim bir gün sonra geldi fakat dün imameye giren kısmından ip çıktı bunu Tesbihhane'ye bildirdiğimde kargo ücretinin tarafımdan ödenerek gönderilmesini ve bu şekilde tamir yapabileceklerini söylediler. 3 gün içinde ipi imameden çıkan bir tesbihte yapıştırma hatası olduğunu ve kargo bedelinin firma tarafından karşılanması gerektiğini söylediğimde size gönderildiğinde bu şekilde değildi dendi. Orta yerinden ipi kopan bir tesbih olsa kullanıcı hatası olur resimleri de kendileriyle paylaşmama rağmen gösterilen bu tutum hoş değil.

Sezen Sezen 5.460 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sezen'in Teşekkür Mesajı11 Mart

    Tesbihane tarafından ürün değişimi yapılmış olup tüm süreç içerisindeki ilgisinden dolayı Yeliz hanıma ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

  • Tesbihane.com Temsilcisi05 Mart

    Değerli Müşterimiz, Şikayet bildiriminiz için teşekkür ederiz.Yaşamış olduğunuz olumsuz durumdan dolayı özür diler, üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Problem yetkili birime aktarılmış olup, problemin kaynağı konusunda araştırma başlatılmıştır. Saygılarımızla... Tesbihane.com Müşteri Hizmetleri 0212 888 11 33

Ziyaretçi Yorumları