17 Şubat
#11602607

Tesbihane.com Malının Arkasında Durmuyor!

Tesbihane.com'dan hayatımın hatasını yaparak iki hafta önce 550₺'ye Erzurum oltusu tesbih aldım. Kutusundan sadece 3 defa çıkardım. Bugün imamesi halka işleme yerinin altından elimdeyken kırıldı. Yani tesbihle alakalı insanlar bilir ki çok net işçilik hatası var. WhatsApp hattından destek istediğimde önce MNG Kargo'ya ödeme yapıp gönderin bize dendi. Sonra üretim hatasını size gönderirken neden kargo parasını ben ödüyorum dediğimce bu kullanıcı hatası dendi. Kırılan parçayı ise söyleyemediği ücret karşılığında değiştireceklerini söyledi. Yani “hem çürük malı gönder, bedelini öde, ama ne kadar ödeyeceğin de sürpriz. Biz kafamızdan ne uydurursak işine gelirse” dendi.


Ben özenerek aldığım tesbihe verdiğim 550₺'yi kolay kazanmıyorum arkadaş. Hem malının arkasında durmayacaksın hem de müşterini saf yerine koyacaksın. Bu nasıl bir işletme mantığıdır?

Mehmet Mehmet 5.812 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet'in Teşekkür Mesajı20 Şubat

    Firma şikayet sonrasında hemen geri sönüş sağladı. Sorunu çözebilecekleri en şık şekilde 48 saat dolmadan çözdü. İlk defa firmadan alışveriş yapan bir müşteri olarak, ürünlerinin arkasında bu kadar net çözüme odaklı ve çabuk olmaları beni çok şaşırttı. Hakkım helal olsun. İnşallah ticarette hep namuslu, iş ahlakına sahip insanların önleri açılır. Ben de vu vesileyle bu niteliklerde devamlı müşterisi olacağım bir firma tanımış oldum.

  • Tesbihane.com Temsilcisi19 Şubat

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti hizmet kalitemizin temelini oluşturmaktadır. Müşterimize ait şikayet ilgili birimimiz tarafından incelenmiştir. Konuyla alakalı müşterimizle iletişime geçilmiş ve olumlu bir süreç yaşanmıştır. Saygılarımızla... Tesbihane.com Müşteri Hizmetleri 0212 888 11 33

Ziyaretçi Yorumları