13 Eylül 2013

Tepe Home Yanlış Kapak Geldi!

2012 Haziran'ında Tepe Home'den mutfak Samsun bayii'inden mutfak satın aldım. Kurulumu 10 Haziran 2013 tarihinde istedim. 9 Temmuz'da kurulum başladı. Önce eksiksiz olarak geldiği bildirilen mutfağın kapaklarının yanlış geldiği ortaya çıktı.

Proje hatası yüzünden aspiratör ve ocak hizalanmadı, mutfak dolapları kaydı. Gelen yeni kapakların 2'sinin boyutu yanlış, biri hiç gelmedi. 7 gün önce müşteri hizmetlerini aradım hala geri dönüş olmadı.

Herkes suçu diğerine atıyor, bende 3 aydır mutfak bekliyorum. Projeyi çizen ve mutfaktan sorumlu kişinin tavırları ise buraya sığmaz. Bir konuda haklı çıktı. Tepe Home vakıf kuruluşu şikayet etsenizde bir şey çıkmaz. Tepe'yi sayın Prod. Dr. İ*** D****'ya şikayet ediyorum.

Tolga 265 Okunma

Cevaplar

  • Tolga 13 Eylül 2013

    Nasıl bilgilendirme ve açıklama anlamadım ki. gerekli birimlerimize şikayetiniz iletildi. Bunu zaten daha önceki aramamda telefonda da söylediler. Sorun ortada çözüm yok.

  • Tepe Home Temsilcisi13 Eylül 2013

    2009565 Nolu tüketici şikayetine ilişkin olarak 13.09.2013 tarihinde müşterimize sözlü olarak gerekli bilgilendirme ve açıklamalar yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, gereğini rica ederim. Saygılarımızla, TEPE HOME Müşteri Hizmetleri 444 6 999

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön