28 Ocak 2014

Tepe Home Teslimatı Geciktirdi!

Aralık ayında ki siparişin teslimat tarihi olarak 3 Ocak bildirilmiş iken (bu tarih otomasyon sistemlerinden veriliyor) Aralık ayı sonunda bir telefonla bu tarihin 14 Ocak olarak değiştirildiği, fabrikanın kumaş teminiyle alakalı sorun yaşandığı söylendi. Bu tarihin uygun olmadığını belirtmeme rağmen geri dönüş olumlu değildi.

Yani dayatma ile ertelendi. Sonrasında ise teslimatın yapılacağı günün öncesinde saati netleştirmek için aradığımda bana teslimatın söylenen günde yapılamayacağı hatta ürünlerin akıbetinin belli olmadığı söylendi. İki gün süren yoğun telefon trafiği sonrası oturma grubumuz geldiğinde tekli koltuk hala yoktu. Bir kere sağlıklı bilgi almak için onlarca telefon gerekti. Tepe Home'u kınıyorum.

Sema 213 Okunma

Cevaplar

  • Sema 30 Ocak 2014

    Gerekli bilgilendirme yapılmamış sadece konuyla alakalı eklemek istediğim farklı bir şey olup olmadığı sorulmuştur.Dönüş yapılacağı söylenmiş fakat henüz haber alınmamıştır.Burada yazılan cevap hatalı ve yanıltıcıdır.

  • Tepe Home Temsilcisi28 Ocak 2014

    2260358 Nolu tüketici şikayetine ilişkin olarak 28.01.2014 tarihinde müşterimize sözlü olarak gerekli bilgilendirme ve açıklamalar yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, gereğini rica ederim. Saygılarımızla, TEPE HOME Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön