23 Aralık 2015

Tepe Home Mobilyaların Kalitesizliği!

Tepe Home'dan 4 yıl önce evlilik alışverişimi yaptım. Adapazarı'ndan aldığımız ürünleri teşhirden göndermişler ve biz bunu fark edip değişim yaptırmıştık zorla. İzmir Tepe Home'dan da koltuklarımı aldım. Teslimatı zaten bir sürü sorunlarla yapıldı.

Sonuç olarak; konsol ayağındaki kaplama komple kalkmış koltuklarım kumaşları 20 yıllık kullanılmış masam açılıp kapanmaktan yoksun. Aldığım günden beri pişmanlık hissi. Bu kadar pars verip böyle saçma sapan bir durumdayım. Bugün yine bir yerleri kalkmış mobilyanın nefretlik geldi artık. Arabanın arkasına "Tepe Home'dan mobilya aldım pişmanım" yazıp gezeceğim! Doktor kocamın da muayenehane kapısına yazacağım sağlığa zararlı diye!

Zeynep 342 Okunma

Cevaplar

  • Zeynep 01 Ocak 2016

    Evet yetkililer tarafından arandım ama bir sonuca ulaşamadık. Ücret karşılığı yedek parça teklif edildi. Bu çözüm değil. Mobilyaları yakında yakıp videosunu çekip yayınlarım çıldırmaya az kaldı.

  • Tepe Home Temsilcisi23 Aralık 2015

    4471929 Nolu tüketici şikayetine ilişkin olarak 23.12.2015 tarihinde müşterimize sözlü olarak gerekli bilgilendirme ve açıklamalar yapılmıştır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön