03 Temmuz
#12210597

Tepe Güvenlik Ayıplı Ürününü Geri Almayı Kabul Etmiyor

Tepe Güvenlik sözleşme gereği yasal cayma süresi içinde müracaat ettiğim halde ürünleri geri almayı kabul etmiyor. Bir de hukuki yollara başvurun diye geri dönüş yaptılar.


17.06.2019 tarihinde hem alarm sistemi hem de kamera sistemine üye oldum. Kurulum yapılmadan önce kamera sistemi için gösterilen demo yayınları izleterek bu ürünler takılacağını ilettiler. Kurulum yapıldıktan sonra bakıldığında ise farklı bir ürün takıldığını anladık. Teknik ekip, satış sorumlusu ve müşteri hizmetleri sorumluları bir yanlışlık yapıldığını teyit edip onayladılar. Sorunlar burada başladı şirketime takılan ayıplı ürünü geri iade etmek istediğimde ise biz paramızı aldık ayrılmak istiyorsanız hukuksal.

Mete Mete 1.246 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mete'nin Teşekkür Mesajı3 g

    Tepe Güvenlik Şirketi yetkililerinden Genel Müdürüne kadar ayrı ayrı teşekkür ederim. Sorunlarımı zamanında tespit edip hızlı bir şekilde mağduriyetimi giderdiler. Bu ülkede satış sonrası çıkabilecek sorunları hızlı ve en iyi şekilde halleden Tepe Güvenlik şirket grubuna sonsuz teşekkürler.

  • Mete03 Temmuz

    Yollarla teslim etmemi ilettiler. Bu kadar vurdumduymaz işlerini sadece müşterilerin parasını alana kadar önemseyen bir işletme görmedim. Şirket yetkilileri ile yaptığım konuşmalarda yasal süreci kullanarak ayrılmak istiyorum dememe rağmen ürünlerin montajı yapıldığı için geri alamıyoruz diyorlar. Peki sorarım sizlere kurulmadan görüntülerin kalıtesini nasıl anlaya bilirim. Bana gösterilen demo görüntüleri ile arasında dağlar kadar fark olması ise onların hiç umurumda değil. Biz paramızı teslim aldık gerisi bizi bağlamaz. Biz 2 yıl süre ücretimizi almaya devam edeceğiz.

  • Tepe Güvenlik Temsilcisi03 Temmuz

    Sayın Yetkili, Şikayet süreciniz incelenerek en kısa sürede sizin ile irtibat kurulacaktır. Saygılarımızla, Tepe Güvenlik A.Ş. Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları