08 Ağustos
Yorum Yap
#10759563

Cihaz Telpa 'dan Hasarlı Geldi

31.07.2018 tarihinde Yozgat/Teknosa Mağazasından batarya, karşı tarafın sesinin az gelişi, ekranda sararma ve donma, ekran kasasında deformeler şikayetiyle garantiye vermiş olduğum General Mobile marka telefonum 04.08.2018 tarihinde elime ulaştığında cihazımda hiçbir eksik ya da kırık parça olmamasına rağmen sadece deformeler vardı, elime ulaştığında ekranın sol üst çıtası kırık geldi. Cihazımı takip eden ilk iş günü 06.08.2018 tarihinde ekrandaki çıta kırıklığı sebebiyle tekrar garantiye yolladım.


Gerek müşteri temsilcilerinin tutumu, gerek Telpa yetkililerinin tutumu, gerekse teknik servis sorumlularının tutumu tamamen haksızlık boyutunda cihazı açarken ya da farklı bir şekilde kırdıkları, hasar verdikleri halde bunun kullanıcı hatası olduğunu belirtip garanti dışı tutup 280 TL gibi bir fiyat talep etmeleri pes artık dedirtecek cinsten.


Konu artık ne para konusu oldu, ne cihaz konusu oldu. Resmen kendi hatalarını kullanıcıya yüklemeye çalışıyorlar. Sözde fotoğrafları var deyip ekledikleri fotoğraflar zaten benim deforme dediğim kısımlar kırık olan kısmın bir tane fotoğrafı yok. General Mobile yetkililerinin müşteri ilişkileri politikası müşteri memnuniyetsizliği üzerine kurulmuş.

Yasin 940 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler