15 Eylül 2018
Yorum Yap
#10906735

Teleservice Samsung Servisi Telefonumu Bozup Ücret İstedi!

Samsung Galaxy S6 Edge model bir telefon kullanmaktayım. Bu telefonun bataryası çabuk bittiği için 12/09/2018 tarihinde Teleservice marka yetkili Samsung servisine telefonu götürdüm. Arka kapakta küçük bir çatlak olduğu için kapak + batarya ücreti nakit olarak tahsil edildi. 13/09/2018 tarihinde telefonu teslim alıp evime gittim. Telefonu açtığım zaman telefonun ahizesinden ses gelmiyor, bildirim ışığı yanmıyor. Ön alt kısımdaki tuşlarında ışığı yanmıyordu. Ertesi gün servise tekrar gittim ve batarya + kapak değişiminden sonra telefonda oluşan durumları kendilerine anlattım ancak telefonun tamiri için şu anda benden para isteniyor.


Telefonu bozan Bağcılar Teleservice şubesi olmasına rağmen, telefonun batarya değişiminde bunlar bozulmaz diyerek hatalarını kabul etmiyor ve ücret isteniyor. Telefonun alımı ve geri müşteriye teslimi sırasında testler yapılmıyor mu? En kısa zamanda mahkemeye başvuracağım. Bu Samsung servislerinden yıllardır müşterileri olmama rağmen yaşadığım onlarca sorundan sonuncusu oldu.


Şimdi bu mesaja bir Samsung çalışanı her mesaja yaptığı gibi bir kopyala yapıştır taktiğiyle cevap atacak ancak en kısa zamanda yargı önünde hesaplaşacağız.

İbrahim İbrahim 621 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • İbrahim14 Eylül 2018

    Birazdan "Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz." diye başlayan otomatik mesaj ile cevap gelecek ve hiçbir şey yapılmayacak. En azından burası sayesinde diğer tüketiciler bu yapılanı görsün.  sağlam telefonu alıp bozup para istiyorlar. Bununla kalmayıp CİMER'e ve tüketici hakem heyetinede başvuracağım. Mutlaka bu sorunları yaşayanlar aynısını yapsın.

Ziyaretçi Yorumları