05 Eylül 2013

Telekupon.com Para İadesi Yapılmıyor!

06/08/2013 tarihinde konbara para puan 200 TL olmuştur. Aktifleştirmek için 02129121444 nolu telefonu arayın diye bir mesaj geldi. Telekupon.com'u aradım ama bana ürünleri göndereceklerini eğer beğenmezsek iade edebileceğimizi söylediler. Biz ürünleri istemediğimizi söyledik ama ısrarla ürünler geldikten sonra iptal talebinde bulunabileceğimizi söylediler.

Ürünler geldi ama gelen kargoda hiç bir fatura vs çıkmadı, iade şartları ve bilgileri konusunda da herhangi bir bilgi gönderilmemiştir. Kredi kartımdan 665.00 TL para çekilmiş durumda. Aradığımızda satışın iptal edilemeyeceği bilgisi verilmiştir. Bu konuda acilen geri dönüş istiyoruz, aradığımız numaralardan kimse bize bilgi vermiyor.

Ayhan 287 Okunma

Cevaplar

  • Ayhan 14 Eylül 2013

    Banka tarafından arandığını söyleyerek insanları arıyorsunuz ve insanların bankalarına olan güvenini kötüye kullanarak kredi kartı bilgilerini alıp satış yapıyorsunuz. Üstelik bu ürünleri memnun kalmadığınızda geri alabileceğinizi söylüyorsunuz. Hem söylenilenlerden farklı ürün gönderiyorsunuz hem de geri almıyorsunuz. Ses kayıtlarının olduğunu söylüyorsunuz ben o ses kayıtlarını çok iyi biliyorum. Kiminle ne konuştuğumu da. Sonuç olarak siz, insanların iyi niyetlerini suistimal ederek haksız kazanç elde eden bir firmasınız. Bunu da herkese anlatıcam, bu işin peşini bırakmıyacam...

  • Telekupon.com Temsilcisi07 Eylül 2013

    Merhaba; Sizlerle 06.08.2013 tarihinde yapmış olduğunuz işlemleriniz ile ilgili yapılan görüşmede memnuniyetinizi sağlayabilmek adına ürününüzün değişimi ile ilgili bilgi verilmiştir. 4077 Sayılı Tüketici kanununda da belirtildiği üzere 7 günlük iade ve 30 günlük değişim hakkınız bulunmaktadır. İşlemleriniz ile ilgili 30 günlük değişim sürenizin dolmuş olmasına rağmen konu ile ilgili memnuniyetinizi sağlayabilmek adına ürün değişiminiz ile ilgili sizlere yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Ayrıca belirtmiş olduğunuz faturasız ürün gönderimi gibi bir durumda söz konusu değildir. Adınıza özel olarak hazırlanmış kutunuz, kargo firmamıza teslim edilmeden önce isim ve adres bilgilerinizin bulunduğu bir İRSALİYE FATURANIN koli üzerine görülebilecek biçimde yapıştırılması ile kalite kontrolü tamamlanmaktadır. Eğer durum dediğiniz gibi olsaydı kargomuz ürününüzü sizlere teslim edemezdi. Ürününüzün faturasının kopyası bizlerde mevcut dilerseniz gönderimi yapılabilecektir. Daha hızlı çözüm ve hakkımızda her türlü bilgiye ulaşabilmek için “Müşteri Destek” bölümümüzden 10:00 / 21:00 saatleri arasında bizlere ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön