15 Mart 2013

Teledünya (Türksat) Fatura Bilgisi Verilmedi!

Aboneliğimi iptal ettirmek istedim bir sürü masraf çıkardınız, Nakil yaptırmak istedim 2 ay boyunca her yere şikayette bulunmasam gelip nakili yapmayacaktınız. Abone merkezinizden teyit almama rağmen arkamdan kullanmadığım bir buçuk ayı fatura ettiniz. Beni habersizce borçlandırdınız ve benden sakladınız ne mesajla nede fatura ile bana bu çıkardığınız haksız borcu bildirmeyip benden sakladınız. Taki 3-4 ay sonra faizle katlandığında ben tesadüfen öğrendim. Madem kullanmadığım ayada fatura kesiyorsun neden gelip yayınımı açmaya tenezzül etmediniz. Beni bir buçuk ay yayınsız internet siz bıraktınız.

Hasan 201 Okunma

Cevaplar

  • Kablo TV Temsilcisi21 Mart 2013

    Sayın Abonemiz; 1687991 numaralı şikayetinize istinaden gerekli yönlendirme ve bilgilendirme mail adresinize yapılmıştır. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikayetleriniz için 7/24 444 0 126 ya da 126 nolu hattımızdan Türksat Müşteri Hizmetlerimiz ile irtibata geçebilir, [email protected] iletişim adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Kablo TV Temsilcisi15 Mart 2013

    Sayın Abonemiz; 1687991 nolu şikayetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Müşterilerimiz tüm soru ve şikayetleri için 7/24 444 0 126 ya da 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilir, [email protected] iletişim adresimizden bize ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön