Tekzen'de Kargoya Verilmemiş Olan Siparişin İptal Edilmemesi

Suat Suat20 Ekim 08:58

Kargoya verilmemiş olan 253935494 numaralı siparişimizi iptal etmek istiyoruz. Tahmini kargoya veriliş tarihi 30.10.2020. Bu zamana kadar beklemek istemediğimiz için aynı gün siparişi iptal edin diye yazıştık. Ama kargoya verildi denilerek iptal edilemeyeceğine dair bu sabah mail geldi. Oysa sistemde hala kargoya verilmediği görünüyor. 

Hoş artık malı getirseniz de kabul etmeyeceğiz. Boşu boşuna gelip geri gidecek. Akıllı olun. Malı boşa göndermeyin. Siz bu alemde en kötü internet satıcı olduğunuzu daha önce de ispat ettiniz. Siparişi iptal edin ve parayı iade edin. 

Cevaplar

profile-icon Suat 27 Ekim 12:42

438012067 numaralı ve diğer bazı siparişlerimi bana haber vermeden silmişler. Oysa yarın havalesini yapıp siparişi tamamlayacaktım. Madem satmayacaksınız neden o kadar ürünü sitenize koyuyorsunuz? O siparişleri oluştururken harcadığım emeklerime de mi acımadınız? Size çok kızdım. Ayıptır.

profile-icon Suat 27 Ekim 12:41

Sipariş No: 583392341 Bu sipariş henüz kargoya verilmeden iptalini istedim ama ürünlerin bir kalemini iptal edip iki kalemi göndermişler.  Ürünler geldi, kargo çalışanına iptal edildiği halde kasten gönderildiğini bildirip almadım. Kargo Tekzen'e geri gitti, teslim aldılar ama para iadesini yapmıyorlar. Sitelerinde siparişin durumunu da sanki hiç iptal işlemi yokmuş gibi gösteriyorlar.

profile-icon Suat 20 Ekim 09:18

İkinci defadır aynı işlemi yapıyorsunuz. Diğer bir siparişe de aynı işlemi yaptınız. Kesinlikle Tekzen'den alışveriş yapmayın.

Tekzen Logo Tekzen 20 Ekim 09:14

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşmeler sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Suat 20 Ekim 09:09

Münferit bir durum değil. Sizin sitenizde sipariş iptali diye bir seçenek yok. Bunu da kasten yapıyorsunuz ki biz bir gönderelim belki alırlar diye. Kargo işlemi başlamamış, tedarik sürecindeyse iptal etmeye imkan vermeniz gerekir. Ayrıca, para iadelerini de 15 günde yaparak parayı işletiyorsunuz. Size güvenilmez. Etik, müşteri odaklı değilsiniz.

Tekzen Logo Tekzen 20 Ekim 09:01

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Sevinç 21 Ekim 23:04  

    Henüz faturası dahi düzenlenmemiş sipariş iptali için müşteri hizmetleriyle görüştüğüm halde siparişi iptal etmediler. Kargoyu gönderdiler ve kargoyu açmadan firmaya iade ettim, sonrasında ambalaj açılmış deyip iademi de kabul etmediler. Hepsi taktik

    • 1Destekçi

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler