Tekzen ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tekzen - Zenio Mobilya Pişmanlığı

387görüntüleme
İ. Yücel
İ. Yücel 09 Kasım 2020 13:29

23.09.2020 tarihinde Tekzen online sipariş kanalından Zenio Mobilya'nın Patara modeli 6 kapılı gardırop aldım. Ürünün montajını eşimle kendim yapmayı denedim. Bir parça nedeniyle montajını gerçekleştiremeyince Tekzen'den montaj siparişi verdim. 

Gelen montaj ekibi aynı parçayı monte etmeye çalışırken parçanın hatalı olduğunu fark ettiler. Üretici firmayı (Zenio Mobilya) aradım. Parçayı hemen göndereceklerini söylediler. Defalarca aramama rağmen göndermediklerini görünce Tekzen'i aradım, durumu onlara ilettim. Tekzen müşteri hizmetleri parçanın üretim aşamasında olduğunu hazır olduğunda gönderileceğini bir mesajla tarafıma bildirdi. 

Bugün 9 Kasım hala gelen parça yok. 68 yaşındayım. Zenio Mobilya ile iletişimim sırasında torunum yaşında insanların birtakım senaryolarla beni oyaladıklarını şimdi fark ediyorum. 

Tekzen Logo
Tekzen09 Kasım 2020 13:35

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo
Tekzen09 Kasım 2020 15:11

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşmeler sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler