Tekzen Ürünü İadeye Gittim, Mağaza Müdürü Üslup Dersi Vermeye Çalıştı

Ali Ali29 Ağustos 07:41

27.08.2020 tarihinde almış olduğum boya bozuk (kıvamsız) çıktı. Geri iadeye gittiğimde hem ürünü geri almadılar, hem sokak ağzıyla bana üslup dersi vermeye çalıştılar. Kütahya merkez mağaza müdürünüz sürekli "arkadaşım, kardeşim, birader" gibi sokak ağzıyla hitap ederek bizleri küçük düşürdü. Kaç defa kendisini nezaket çerçevesinde konuşmaya davet etsem de üslubunun yönü ve şiddeti git gide arttı. Bozuk olan ürünümü geri almadı çözüm üretmedi. Ne yapmam gerekiyor dediğimde boyanın üretici firmasına test için Numune göndereceğimi, bu konuda elinden bir şey gelmediğini ve bunu kendi imkanlarımda yapmam gerektiğini, ifade etmekten ve bize sürekli sokak ağzıyla konuşmaktan başka cümle kurmadı. 

Boyanın kıvamının bozuk olduğunu iddia ettim. Bana oradaki herhangi bir boyanın da aynı kıvamda olduğunu iddia edip reyon görevlisi ile birlikte farklı bir kova açtı ve oradaki herhangi 2 farklı müşteriden yardım istedik. İkisi de benim aldığım boyanın diğer boyadan farklı olduğunu gördü ve bariz şekilde bunu belirtti. Ama nedense bir tek kendisi biliyordu kimseye inanmak istemedi. 

Bir süre sonra boya dersini bitirip üslup ve adap dersi vermeye bile çalıştı. Tabi kendisinden ve üslubundan bihaberdi. Konuşmalarımızı beğenmeyip arada bir böyle konuşamazsınız "birader, arkadaşım, kardeşim " gibi kelimelerle bize ders vermeye çalıştı. Bu konuda bana yardımcı olmaya çalışmazsanız sizi mağazaya, mağazayı da Tüketici Hakem Heyetine şikayet edeceğim dediğimde ise kendince alaycı üslubuyla ve tabi bunun yanında sınırlı kaba tavrıyla "istediğin, beğendiğin" yere şikayet edebilirsin diye onur kırıcı konuşmuştur. 

Aldığım ürünün duvardaki görüntülerini ekte paylaştım. Hayatımda Tekzen gibi kurumsal bir mağazadan bu şekilde onur ve gurur kırıcı konuşma ile ayrılacağım aklıma gelmezdi. Mağdur edildiğim gibi onurum ve gururumda yerler altına alınarak mağazadan ayrıldım ve bunları sizlere iletmek istedim. Umarım dikkate alır ve geri dönüş yaparsınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Tekzen Logo Tekzen 31 Ağustos 11:22

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler