sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Tekzen Teslim Edilmeyen Ürünüm

Merve Merve19 Haziran 14:12

26 Mayıs'ta siparişini oluşturduğum, tahmini kargo süresi 4 Haziran olan Tekzen'de Zen Home isimli satıcıdan aldığım 2 adet boston katlanır kollu sandalye hala kargoya verilmemiş görünüyor. 2 kere müşteri hizmetlerini aradıktan sonra bana dönülen yanıt ''kargo firmalarının günlük ürün alım limiti sınırlamasından dolayı teslimini sağlayamadık '' şeklinde otomatik olduğu belli olan bir içerik. Bir çok yerden alışveriş yapıyorum ve pandemiden dolayı gecikmelerin olması çok normal ve anlayışla karşılıyoruz ancak yapılan açıklama süreyi de göz önünde bulundurduğumuzda çok mantıksız. Ne zaman alabileceğime dair de en ufak bir bilgi yok.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Merve 28 Haziran 17:11

İletişime geçip geçtiğimiz hafta içerisinde kargoya verileceğini söylediniz hala hiçbir şey yok ortada, ben böyle rezalet bir firma daha görmedim. İnsanları yok kargo dağıtımdaki sıraydı bilmem neydi diye saçma sapan yalanlarla oyalamaya çalışıyorsunuz! Salak miyiz biz hayatımızda ilk defa mi online alışveriş yapıyoruz? Aylardır farklı firmalardan dünya kadar online alışveriş yaptım, pandemiden dolayı gecikmeler yaşanabilir demelerine rağmen teslimatı 2 haftayı bulan bir tane bile kargom olmadı burda ay oldu fatura kesildi hala ses seda yok ve müşteriye de utanmadan yalan söylüyorsunuz reziller!

Tekzen Logo Tekzen 19 Haziran 14:20

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler