sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Tekzen Siparişinin İptal Edilmesine Rağmen Ücret İadesinin Yapılmaması

Yılmaz Yılmaz24 Ekim 18:32

26.09.2020 tarihinde vermiş olduğum sipariş ile hazır mutfak ve montajına ilişkin Tekzen firmasından ürün ve hizmet satın aldım. Kısa bir süre sonra kargo firmasınca ürünün kırık olması nedeniyle geri gönderileceğine dair şahsıma telefonla bilgi verilmiş olup; ürünün şahsıma teslim edilmeden geri gönderimle yola çıktığı ve halen Bursa'da olduğu kargo takip ekranında bilgi olarak yer almaktadır. 05.10.2020 tarihinde siparişi iptal etmeme ve ücret iadesi için defalarca Tekzen Müşteri hizmetleri görüşmeme ve taleplerimi iletmeme/yenilememe rağmen işbu şikayet tarihine kadar ödemiş olduğum taksit tutarın firmaca tarafıma iadesi gerçekleşmediği gibi kalan ödemeye ilişkin diğer 8 taksit de iptal edilmemiştir.

Talebimin yerine getirilmemesi halinde başta Tüketici Hakem Heyeti ile CİMER şikayeti yasal yolu olmak üzere bilcümle yasal, sözleşmeye dair tüm haklarımın saklı olduğunu ve gerektiği takdirde tarafımca kullanılacağını belirtmek isterim.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Yılmaz 26 Ekim 22:43

Tekzen firmasından sipariş ettiğim ve gönderimi Bursa'dan Fly Mobilya Dekorasyon Tekstil Turizm Gıda İnşaat Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited şirketi tarafından gönderimi yapılan siparişime konu Mutfak dolabı şahsıma teslim edilmeden kargo firması tarafından Kargo bilgi ekranında "Hasarlı / Tazminli/ Sorunlu kargo ( İade- Gönderici ve alıcını kabul etmediği) " şeklinde yer alan açıklamayla geri gönderilen ürünün teslim alınmadığı anlaşılmaktadır. Şahsıma teslim edilmeyen ürün kargo firmasınca 02.10.2020 tarihinde İzmir Buca'dan geri yola çıkarılarak 05.10.2020 tarihinde Bursa'ya ulaşmıştır. Hal böyle iken Tekzen üyelik sayfamda Tekzen firması tarafından iade takip sayfamda bulanan alana iade kargo takip kodu girmem beklenmekte olup teslim almadığım bir ürünün iadesine dair kargo gönderim kodunun tarafımca ilgili sayfaya girilmesinin firmaca beklenmesi tam bir abesle iştigaldir. Firmadan çözüm üretileceğine dair bir kanaatim kalmamıştır. Yasa ve sözleşmeden kaynaklı haklarımı kullanacağım.

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Yılmaz 26 Ekim 15:08

Henüz çözüm üretilmedi. 20 gündür incelemeleri bitmedi hala sanki holdingin 1 yıllık işinin inceliyorlar. Ürün elime ulaşmamış iade olmuş ben siparişi iptal etmişim Ürün kargo firmasınca Bursa şubeleri ne iletilmiş hala ürün gelmedi diyorlar. Ürün Çin den gelseydi şimdiye ellerine ulaşmıştı. Kargo ile Tekzen arasındaki problemden dolayı paramı vermiyorlar. Ödemelerim i ve taksitlerin iadesini istiyorum.

Tekzen Logo Tekzen 26 Ekim 12:05

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 24 Ekim 19:37

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler