Tekzen Satış Sonrası Destek Yetersizliği

Gamze Gamze29 Ekim 12:44

Eylül ayında Tekzen internet sitesinden iki ürün aldım: bir adet masif çalışma masası ve bir adet üç kapılı Zenio gardırop. Elime ulaşma aşamasında, müşteri hizmetlerine ulaşma kolaylığından memnuniyetimi sitenin ürün yorumlarında da dile getirdim. Masif çalışma masasının kurulumunda hiçbir sıkıntı yaşamadık, gayet sağlam bir şekilde kurulumu yaptık. Lakin gardırop tüm lemleri dikkatlice yerine getirmemize ve menteşeleri iyice sıkmamıza, bunu yaparken kurulum kitapçığında önerilen üzere şarjlı matkap aleti kullanmamıza rağmen parmağımızı dokundurduğumuzda bile sallanıyor. 

Bu durumu Tekzen'in WhatsApp iletişim numarası üzerinden videoyla belirttim, defalarca müşteri hizmetlerini aradım, evin ortasında kullanılamayan, yer kaplayan bir dolapla kalakaldığımızı, en azından eve gelip kontrol ederlerse belki yardımcı olabilecekleri bir konu olduğunu söyledim. Bana tek ilettikleri, menteşeleri sıkınız, gerekirse kurulum hizmeti satın alınız. Defalarca mobilya kurdum başka markalara ait, Menteşe nasıl sıkılır, sorun nedir anlayabiliyorum ve her aşamayı titizlikle yerine getirdim zaten dedim.

En azından montaj hizmeti satın alırsam, onlar da bu sorunu düzeltemezse iade alıyor musunuz onun cevabına göre montaj hizmeti almaya da razıyım dedim. Tekzen müşteri hizmetleri sorunuzu cevaplamıştır diye birçok kez SMS gelmesine rağmen mail adresimde veya Tekzen hesabımda “üründe sorun yoktur, menteşeleri sıkınız yahut montaj hizmeti satın alınız” dışında hiçbir bilgi yok. Üstelik ürün ve hizmetten memnuniyetsizliğimi sitenin ürün yorum kısmında tekrar belirttim ama tabii ki sadece ilk yazdığım olumlu yorumu yayınlayıp diğerini yayınlamamışlar. Buraya onlardan bir yardım beklediğim in yazmıyorum, artık hiç umudum beklentim yok. 

Yazmamın sebebi diğer insanların üflesen sallanacak, kalitesiz bir dolaba 1000-1200 TL vermesini önlemek. Bir daha hiçbir alışverişimi buradan yapmayacağım gibi tüm tanıdıklarıma da anlatıyorum. Ayrıca belirtmek İstiyorum ki eşim de ben de doktoruz sabahtan akşama kadar pandemi döneminde yoğun bir biçimde çalışıyoruz. 

Bir de gün içinde sürekli Tekzen'e ulaşmaya çalışıp evin ortasında duran ne işe yarayacağı belli olmayan, üflesen sallanan dolap için en azından gelip kendilerinin bakmasını sağlamaya çalışıyorum, dolabımı bedavaya kurun da demiyorum. Çok uzun bir yazı oldu fakat kendileri beni iki aydır saçma şekillerde oyalıyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum

Cevaplar

Tekzen Logo Tekzen 29 Ekim 16:05

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 29 Ekim 13:23

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gamze 4 hafta önce  

    Aynı şikayetimde anlattığım gibi dalga geçerek tekrar aynı yanıtı verdiler: “ Ürünümüzde sıkıntı yoktur, menteşeleri sıkıştırınız.” Her yerde memnuniyetsizliğimi dile getiriyorum. Gerekirse Tüketici Hakları heyetine de başvuracağım.

  • profile-icon Fatih 02 Kasım 16:34  

    Aynı gardıroptan bizde aldık 6 kapılı olanından, en sonunda üzerimize düştü eşimin başı yaralandı. Garantisi olmasına rağmen ne firma ne de Tekzen ilgilenmedi. Tekzen e derdimizi anlatamadık oyaladılar bizi. Tüketici Hakları'na şikayet ettik...

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler