sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Tekzen Online Mağazadan Alışverişte İade Kabul Etmiyor

Sevinç Sevinç09 Ekim 18:29

Tekzen sanal mağazadan satın aldığım Philips marka saç düzleştiricisi için iade talebi oluşturdum. Tarafıma gönderilen kargoyu Yurtiçi Kargo Avcılar şubesinde saat 14.15'te teslim alıp dış ambalajındaki Tekzen koruyucu bandı dahi bozulmayan hiç açılmayan koliyi 14.18'de yine şubede iade ederek Tekzen'e gönderdim. 

Bu durumu görsellerle de müşteri hizmetlerine sunduğum halde hiç açılmayan kutunun hasarlı/fabrikasyon ekipmanlarının eksik vb... Olduğu gerekçesi ile iadeyi kabul etmedi. İade kargonun Tekzen depo tarafından teslim alındığında koruyucu bantın hasarlı olduğunun tarafıma ispatlanmasını istediğim halde hiçbir ispat ve delil sunmadan iademi reddetti. 669 TL lik ürünün dış ambalajı dahi açılmadan iade alınmaması ve kabul edilmeme gerekçesinin ispatlanamaması ciddi bir problemdir. 

Birçok global markanın online mağazasından alışveriş yaptım ve ilk kez müşteriye ispatlanamayan bir gerekçe sebebiyle iadenin kabul edilmediğini gördüm. İlk ve son alışverişim olacak Tekzen'den.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Sevinç 12 Ekim 18:39

'Yetkili servisten rapor almak' olarak belirttiğiniz yöntemdeki rapor kullanılmamış ürünler için düzenlenmiyormuş, sizin iddia ettiğiniz gibi bu raporu kullanılmamış ürünler için düzenleyen Philips yetkili servisi varsa servisin iletişim bilgisini vererek müşteriye yardımcı olmayı deneyebilirsiniz. Rapor denilen evrak arızalı/hasarlı ürünler için geçerliymiş Philips servislerinde.

Tekzen Logo Tekzen 12 Ekim 18:06

Değerli Müşterimiz Merhaba, Üretimi firmamıza ait olmayan ürünlerde garanti kapsamı üretici firmaya aittir. Üretici firmanın teknik servisi tarafından yapılacak kontroller sonrasında sunulacak değişim/iade raporlarına istinaden firmamız bünyesinde işlem sağlanabilmektedir. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Sevinç 12 Ekim 17:52

Telefon bilgilendirmenizde Satıcı ile Alıcı arasındaki muhalefeti çözmeye yönelik yeni bir bilgi aktarılmadı maalesef. Philips yetkili servisi iade/değişim uygunluk raporunu kullanılmamış ürünler için vermiyor, arızalı/hasarlı ürünler için veriyormuş, bu bilgiyi servisten teyit ettim. Cayma hakkının sözleşme esaslarına uygun olarak kullandırılmaması ve iddia ettiğiniz üzere deponuza gelen iadedeki hasarı kamera görüntüsüyle ispat etmediğiniz için sizlerle mutabık kalamadık. Bundan sonraki süreç Tüketici Hakem Heyeti veya yetkili mahkemede devam edecektir.

Tekzen Logo Tekzen 12 Ekim 17:35

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Sevinç 12 Ekim 11:03

Tekzen Merhaba, Talebim garanti kapsamı ile ilgili değil. Yazdığım şikayetin tam olarak anlaşıldığından şüpheliyim. Dış kolisi, iç ambalajı dahi açılmamış bir ürünün sözleşme kapsamındaki cayma hakkını kullanmak istiyorum ve siz bunu müşteriye kullandırmıyorsunuz. Sorun cayma hakkını müşteriye sunmamanız. Ayrıca mesajınızda yazdığınız gibi Philips yetkili servisleri iade/değilim uygunluk raporunu sadece bozuk/arızalı ürünler için hazırlıyormuş, bu bilgiyi de öğrendim. Yani her şekilde yazdığınız öneriler geçersiz. Ben cayma hakkımı kullanacağım ve siz bu taşrbime çözüm üretin. Müşteriyi oyalamayın ve cayma hakkını gasp etmeyin.

Tekzen Logo Tekzen 12 Ekim 09:15

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili tarafınıza mail yolu ile bilgilendirme sunulmuştur. Üretimi firmamıza ait olmayan ürünlerde garanti kapsamı üretici firmaya aittir. Üretici firmanın teknik servisi tarafından yapılacak kontroller sonrasında sunulacak değişim/iade raporlarına istinaden firmamız bünyesinde işlem sağlanabilmektedir. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Sevinç 11 Ekim 23:59

Değerli Tekzen Merhaba, Yurtiçi Kargo gönderi sorgulama ekranının görsellerini burada paylaştığım üzere adresinize iade kargo olarak gelen paketi 9 Ekim 2020 saat: 18.22'de teslim almışsınız fakat talebimi reddettiğinizi ve adresime yönlendirdiğinizi söylediğiniz iadeyi 9 Ekim 2020 saat: 12.08'de deponuzdan kargoya teslim etmişsiniz. Yani reddederek adresime yönlendirdiğiniz paket, benim size iade gönderdiğim paket bile olamaz. Durum böyle şüpheli ve birbiriyle uyumsuz bilgilerle şeffaf değilken adresime yönlendirdiğiniz kargonun sorumluluğunu da alamayacağımı tahmin edebilirsiniz. Bu soruna akılcı ve müşteri hakkını koruyan bir çözüm üretmenizi acil olarak bekliyorum.

profile-icon Sevinç 11 Ekim 21:07

Değerli Tekzen Merhaba, Müşterinin deponuza gönderdiği bir iade kargonun hasarlı olduğunu müşteriye kamera görüntüleriyle ispatlamadığınız sürece teslim aldığınız kargoyu sağlam ve eksiksiz aldığınız kabul edilir. Bu iş her yerde hatta hukuken de böyle işler. Siz görüntülü şekilde ispatlamadığınız bir hasarı/eksikliği gerekçe göstererek iademi reddettiniz. Dış ambalajdaki koruyucu bantın dahi hasarsız olduğu kolisinin hiç açılmadığı bir paketi Yurtiçi Kargo'ya teslim ettim. Bu duruma göre 'münferit olaydan' üzüntü duyan ve mağdur olan sadece ben oluyorum. Başlattığınız takibin nasıl sonuçlanacağını benimle birlikte bu platform sayesinde diğer müşteriler de öğrenecek. Hizmetine güvenen ve müşteriye cayma hakkını bahanesiz sunan markalar, paketleme ve ürün teslim alma aşamalarının tamamını kamera sistemleri ile kayıt altına alarak olası bir muhalefet durumunda müşterisine bu kayıtları sunmaktadır. Siz de müşteriye sunduğunuz hizmetin kalitesini artırmak isterseniz kamera kayıtlı sistemi düşünebilirsiniz.

Tekzen Logo Tekzen 11 Ekim 18:59

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Sevinç 09 Ekim 21:49

Kargo şubesinde teslim aldığım (saat 14.15'te) aynı anda Tekzen'e iade kargo çıkışı yaptığım (saat 14.18'de) dış ambalajı dahi açılmamış iadenin, ambalajının açılmış ve fabrikasyon ekipmanlarının eksik olduğunu öne sürerek iadesini kabul etmeyen Tekzen, gönderdiğim iade kargoyu 9 Ekim 2020 18.22'de teslim aldığı halde, bu iade kargoyu kabul etmediği gerekçesiyle 9 Ekim 2020 12.08'de adresime gönderilmek üzere deposundan iade çıkışını yapmış. Gün içerisinde akşam 17.35'e kadar iade hakkında müşteri hizmetleriyle görüştüğüm ve iadeye ilişkin taleplerimi incelediklerini söyledikleri halde meğer kabul etmedikleri iadeyi öğlen kargoya vermişler. Tekzen depoya teslim edilme saati 18.22 olan iademin hem de incelemesi yapılıp red edilerek öğlen saati olan 12.08'de kargoya verildiği rasyonel olarak izah edilemez bir durum. Bu iş tamamen müşteriyi kandırmaktır. Bu işi sonuçlandırana kadar peşini bırakmayacağım.

profile-icon Sevinç 09 Ekim 19:55

İlave olarak, Tekzen kişisel bakım ürünleri adı altında sattığı ürünleri sadece sanal mağazadan satmakta, bu uygulamanın sebebi muhtemelen olası bir durumda müşteri ürünün iadesini talep ederse 'kişisel bakım ürünü iadesi yapılamaz' gerekçesi ile iade talebini reddetmek ve böylece müşteriyi mağdur etmek. Mesafeli satış sözleşmesinde yer alan ve yasal hak olan (gerekçe göstermeksizin) cayma hakkını müşteriye kullandırmamaktadır. Sadece online mağazada satılan bir ürünün iade hakkının türlü bahanelerle müşteriye kullandırılmaması hak gasbından başka bir şey değildir. Örneğin saç düzleştiricileri mağazalarınızda satıyor olsaydınız zaten fiziksel olarak ürünü görüp mağazadan satın alma yolunu seçebilirdi müşteri. Böyle bir hizmet sunmadığı halde online mağazadan alınan kullanılmamış ambalajı bozulmamış ürünü kişisel bakım ürünü olduğu gerekçesi ile iade almamak sözleşmeye aykırıdır. Tekzen olarak satış sonrası müşteri iadesini kabul etmeyeceğiniz sorunsuz bir ürünü sanal mağazada satarak müşteriyi yanıltmayacaksınız.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Sevinç 11 Ekim 15:07  

    Tekzen'den ilk alışveriş deneyimimdi ve yaşadığım olay tam bir müşteriyi aldatmaca. Alışverişten önce keşke sikayetvar.com platformundan kullanıcı yorumlarını okusaydım. Gördüm ki burada yazılan şikayetler Tekzen'de yaşanıyormuş.

  • profile-icon Mehmet 11 Ekim 15:01  

    Tekzen mi? Seyyar dan alın daha iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler