01 Eylül 2018
Yorum Yap
#10848677

Tekzen Müşteriyi Başından Savıyor!

14 Ağustos tarihinde dört adet ürün ile sipariş verdim, 2 ürünümü teslim aldım, 1 tanesini hemen ertesi gün iade verdim. 16 Ağustos'tan beri "İade gönderilen ürünün kontrolü bekleniyor" ibaresiyle bekletiliyorum. Diğer bir ürünüm ise yurt içi kargonun her zaman yaptığı gibi adresinizde yoktunuz bahanesiyle ürünü geri göndermesi fakat herhangi bir kağıt vs... De bırakmadıkları için kargo şubesinden bile teslim alma imkanım olmadan Tekzen'e geri dönmüş. Durumu öğrendiğimden beri Tekzen'e ürünü istiyorum tekrar yollamanızı rica ediyorum diye oluşturduğum kaydın bir işe yaramadığını hala ürünümü tekrar yollama zahmetine katlanmadıklarını öğrendim. Tekzen sürekli kayıt oluşturuyoruz diye müşteriyi başından savıyor.

Zeynep Zeynep 294 Okunma

Cevaplar

  • Zeynep03 Eylül 2018

    İade ettiğim halıyla ilgili herhangi bir gelişme olmadığını görüyorum. Hâlâ "iade gönderilen urunun kontrolü bekleniyor" yazıyor. Daha ne kadar incelemeyi ve ne zaman iademi gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

  • Tekzen Temsilcisi03 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili Tekzen.com Müşteri Hizmetleri sisteminde 1822627 no'lu ticket ile kayıt bulunmaktadır. Ayrıca iletmiş olduğunuz konu mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Konuyla ilgili çözüm sürecinizin daha hızlı ilerleyebilmesi için, detaylarla ile ilgili her türlü bilgi ve isteklerinizi, yukarıda belirttiğimiz kayıt numarası ile Tekzen.com.tr Müşteri Hizmetleri >Bize Ulaşın > Mesajlarım sayfasından takip edebilirsiniz: https://www.tekzen.com.tr/bize-ulasin Saygılarımızla, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler