Tekzen Müşteri Memnuniyetini Umursamıyor

Kübra Kübra22 Haziran 22:31

08/06/2020'de Tekzen'den bebeğim in şişme havuz ve pompa aldım. Tatile gideceğimiz için de Tekzen'i arayarak gideceğimiz tarihe kadar gelip gelmeyeceğini teyit ettim. Ürünün son gönderim tarihi 15/06 yazıyordu.

15-06 dan itibaren her gün müşteri hizmetlerini aradım. Her gün başka bir yalan söyleyerek oyaladılar. Bugün de aynı şekilde talebinizi alıyoruz dışında bir bilgi alamadım.

 Asla asla! Süreç yönetimi daha başarısız kendi içlerinde bağlantıları olmayan başka bir firma daha görmedim. Mağazasının bile önünden geçmeyin! Keşke ürünü 1000 TL daha pahalı alsaydım da nu firmayla muhatap olmak zorunda kalmasaydım.

Cevaplar

Tekzen Logo Tekzen 23 Haziran 10:23

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Kübra 23 Haziran 09:14

Çok enteresan bir haftadır duyduğum şeylerin aynısını şikayet varda da duydum. Lanet gibi yapıştı üzerime bu durum

Tekzen Logo Tekzen 23 Haziran 08:49

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler