Tekzen Kimsenin Kimseden Haberi Yok

Nejat Nejat02 Ekim 15:50

Maestro 3'lü dekupaj, raspalama ve matkap almıştım. İçinde iki batarya vardı, bir tanesi iki dolumdan sonra şarj etmedi diğeri ise on-on beş dolumdan sonra şarj etmedi. Dolayısıyla satın aldığım Balıkesir Tekzen şubesine başvurdum. İşlemleri yaptılar, daha sonra bana bir telefon. Numarası verdiler ve aramamı söylediler, günlerce aradım servisteki kişiye ulaşamadım, bana dönüş te yapmadılar. 

Tekzen'den yardım istedim, bana dönüş yapacaklarını söylediler ama nafile... Şimdi Tekzen'den çıktım ve servisi aramam gerektiğini söylediler. Halbuki bu ürünleri ben 20.08.2020 tarihinde servise gönderilmesi için Tekzen'e teslim etmiştim. Bir ay içinde tarafıma ulaşmayan ürünler için tüm yasal haklarımı kullanacağımdan hiç şüpheleri olmasın.

Gelişme :

20 Ekim 14:27

"Kimsenin Kimseden Haberi Yok" başlıklı 02 Ekim 2020 tarihindeki şikayetimden, garantili diye sattıkları ürünler kusurlu olduğu halde (Bataryalar şarj tutmuyor) kullanıcı hatası gibi komik bir geri bildirimde bulundular. Ancak servise göndereceklerini söyledikleri ürünler (Dekupaj, raspalama ve matkap) hala bana geri iade edilmedi. 20.08.2020'de servise gönderilen arızalı ürünler aradan tam 2 ay geçmesine rağmen iletilmedi ve bu konu ile ilgili hiç kimse iletişimde bulunmadı.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Nejat 06 Ekim 16:38

Bugün Agromak'tan aradılar ve Necat Yakut adına kayıt olmadığını belirttiler. Tekzen'e ait kayıt olduğunu ve mağazadan yeni ürün alabileceğimi ya da para iadesi alabileceğimi söylediler. Bu süreçte Tekzen'in hatalı olduğunu da belirttiler. Daha sonra tekrar aradılar ve ilgili mağaza sorumlusuyla konuştuklarını, batarya arızasının kullanıcı hatası olduğunu (bataryanın şarj etmemesi nasıl kullanıcı hatası olursa! ) garanti kapsamı dışı olduğunu belirttiler. (Şikayetimin başlığında ne kadar haklı olduğum buradan belli oluyor zaten) Muhtemelen şikayetimden dolayı ilgililer ya da kurum rahatsız olmuş olacak ki, mağduriyetimin devamını istemektedirler. Hal böyle olunca Tekzen'in elinde olan hatalı ürünlerimi geri almak için ilgili mağazaya gitmekten çekiniyorum açıkçası. İşlerimin yoğunluğu arasında bu durumu en kısa zamanda "Tüketici Hakem Heyetine" götürmeyi düşündüğümü bilmenizi isterim. Bir de sizden şu açıklamayı bekliyorum; "Batarya şarj olmaması ne şekilde kullanıcı hatası olur? " Samimiyetle beni bilgilendireceğinizden eminim.

Tekzen Logo Tekzen 02 Ekim 18:17

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 02 Ekim 16:00

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler