Tekzen ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Tekzen Kargo 2 Metrelik Ürünümü Teslim Etmedi Şubeden Alın Dedi

320görüntüleme
Burcu
Burcu 13 Kasım 2020 12:51

Evet başlığı doğru okudunuz. Tekzen'den 556508069 sipariş numaralı ürünlerimden gardırop kırık çıktı, yedek parça gönderildi. Sürat Kargo görevlisi 2 metre 10 cm uzunluğundaki parçayı apartman girişine bırakacağını ağır ve büyük olduğu için eve getiremeyeceğini söyledi. 163 cm 60 kilo halimle 7 kat merdivenden benim nasıl çıkaracağımı sorduğumda firma bildirmedi dedi. Müşteri hizmetleri ile görüşürken Bekleyemeyeceğimi ürünü şubeden alabileceğimi söyledi. 

2 metre 10 cm ürünü hangi taksi ile taşıyabilirim? Tekzen ve Sürat Kargo mağduriyettir. Ürünler ilk teslim edilirken Ceva lojistik ürünleri montaj yapılacak alana kadar taşımıştı. Yani buyurun buradan yakın. Hem mağdur edildim hem kargo görevlisi tarafından saf yerine kondum.

Tekzen Logo
Tekzen13 Kasım 2020 12:53

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Burcu
Burcu13 Kasım 2020 13:38

En kısa sürede, parçanın desi bilgilerini rica ediyorum. Neden ürünüm taşınmadı? Ben sizin müşterinizim. Ürünü satıp parasını alıp, teslimat inisiyatifini kargo firmasına bırakamazsınız. Ben size ödeme yaptım. Parayı verirken bankanın inisiyatifine bırakmadım sizi. Asla kabul etmiyorum. 2 metre ürünü şubeden alabilirmişim. Hangi vicdana sığar?

Tekzen Logo
Tekzen13 Kasım 2020 14:17

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşmeler sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler