Tekzen İnternet Satışından Alınan Hatalı Ürün İçin İade Kodu Oluşturmuyor

Zeliha Zeliha28 Ağustos 15:44

Tekzen online mağazadan 09/08/2020 Tarihinde Tek-Tes Alev Sesli Bluetoothlu Elektrikli Şömine satın aldım. Ürün elime ulaştığında ahşap kısmı zarar görmüş ve internet tanıtımında belirtildiği gibi alev sesli değildi, ayrıca kullanım kılavuzunda yer alan uzaktan kumanda ile gönderilen kumandalardan biri tamamen farklıydı ve çalışmıyordu. 18/08/2020 tarihinden beri firmanın müşteri temsilcileri ile görüşüyorum ürünü iade edebilmem in tarafıma onay kodu iletmeleri gerektiğini belirtip her yeni aramamda tekrar kayıt yaratıp 3 gün daha beklemem gerektiği belirtiliyorlar ve müşteri ile dalga geçer gibi tek muhatabınız biziz ve talep oluşturup bekleyeceğiz diyorlar. 

Sorunumu firmanın Instagram sayfasında da belirtim geri dönüş yapılacağı belirtildiği gibi halen geri dönüş olmadığı gibi iade kodu tarafıma verilmedi. Böyle kurumsal bir firmanın e ticaret zorunluluklarını yerine getirmeden hareket etmesi inanılır gibi değil. Ürünü satın almak için zaten uzun süre bekledik ve hala gelmeyen ürünlerim bulunuyor, iade etmek içinde günlerce bekliyoruz. Müşteri memnuniyetini hiçe sayan bir firma olması muhatap bulamamam nedeniyle konuyu hukuksal boyuta taşımak zorunda bırakılmam da cabası. Konunun çözümü için desteğinizi rica ederim.

Cevaplar

Tekzen Logo Tekzen 28 Ağustos 15:56

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler