sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Tekzen İade Ve Kargo Teslim Almamak İçin Yapılan Oyalamalar!

Yeşim Yeşim31 Ağustos 11:56

Tekzen internet sitesinden 3 adet ürün aldım. İki ayrı teslimatta iki ayrı kargoyla gönderildi. Ve aldığım alezler ürün görselinden tamamen farklıydı bu yüzden iade etmek istedim. Bir sipariş olduğu halde teker teker iadelerimin onaylanmasını ve iade etmek için iade kargo kodu beklemeye başladım ve 3 ayrı kod verildi. 

Neyse günlerce bekledikten ve sayısız Tekzen müşteri hizmetleri aramalarımdan sonra iadelerimi yaptım kargoya verdim bu kez de iadelerimden birini Perlavista Tekzen mağazası kabul etmeyip geri gönderdi kargoyla. Bana verilen iade kodu ve adresi onlar olmasına rağmen kabul etmediler. Ya merkezle birbirlerinden haberleri yok ya da iade kabul etmemek için kırk takla atılıyor bunun başka açıklaması olamaz. Bir daha ne ben Tekzen internet sitesinden ne de mağazalarından alışveriş yaparım.

Küçük bebeğim ve pandemiden dolayı çıkmamam gereken bir rahatsızlığım olduğundan dolayı online alışveriş tercih ediyordum ama Tekzen yüzünden bundan da nefret ettim!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Yeşim 07 Eylül 17:53

Günlerdir iadeyle uğraşmaktan bıktık pes ettik artık bir de yanlış adres verip yanlış yere gönderilmesine sebep olduğunuz kabul etmediğiniz kargo geri döndüğü için kargoya da iade için para ödemek zorunda kaldık ve tabi sonrası bu firmaya lanet edip ürünü direk çöpe atmak oldu aldığınız her kuruş haram olsun.

profile-icon Yeşim 01 Eylül 12:38

Tarafıma ulaşılmadı ya da çözüm sağlanmadı. Siz öncelikle Perlavista mağazanızla görüşün iademi göndermem için verdiğiniz adres onlar olmasına rağmen neden iademi kabul etmeyip geri gönderdikleri için.

Tekzen Logo Tekzen 01 Eylül 12:26

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili tarafınıza ulaşılarak çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 01 Eylül 12:26

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 31 Ağustos 11:59

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler