Tekzen Horoz Lojistik Sorunu

Nazlı Nazlı12 Ağustos 20:11

326613601 sipariş takip numaralı siparişimden dolayı memnuniyetsizliğimi bildirmek istiyorum. Kesinlikle Horoz Lojistik firması ile çalışmamanız gerekir. 07.07 2020 tarihinde siparişini telefon ile oluşturduğum siparişim ile ilgili net bilgiyi ancak 11.08.2020 de öğrenebildim. Kargo elemanı ürünü getirdiğini söyledi ama evimiz Ankara da Eskişehir yoluna 100 metre eride konumdadır. 

Fakat yetkili k** bey ( 0554 182 16** cep numarası) arayarak ürünü teslim edemeyeceğini ve Polatlı Horoz Lojistik merkezine bırakacağını oradan da elime 3, 4 gün içinde ulaşacağını bildirdi. Bu durumun yanlış olduğunu Horoz firması ile iletişimim sırasında öğrendim ki onların Polatlı da yerleri bile yokmuş varan bir. İkincisi aynı yetkiliyi ben geri dönüş yaparak aradığımda ek ücret talep ederek getireceğini söylemiş ama yine getirmemiş ve ürünün iadesi istendi notunu düşmüştür bu da varan 2. 3. Yalan ise bana en son dün itibarı ile depo müdürü ile görüşüp eşyayı tekrar dağıtıma çıkaracağını bildirmiş ama geri aradığında direk Horoz Lojistik Ankara deposundan i*** diye birisi ile görüşmem sağlandı. ( 0507 300 08** i*** beyin numarasıdır.) Bu görüşmede öğrendim ki 6 adet olan sandalye siparişimde maalesef 4 adedinin 4 ayağı da kırık durumdaymış ve k*** bey paniklemiş. 

Ben 75 yaş üzeri olan komşum için pandemi sürecinde mağazaya gitmeden internet aracılığı ile ürünü almasına vesile olmak istedim ama beni de utandırdınız. Sizi ciddi bir firma olarak görmüştüm ama maalesef daha kargo ile iletişiminiz bile yok ve müşteri memnuniyetini bile hiçe sayan bir işletme politikanız bulunmaktadır. Benim çabalarımla tam 1 ay 5 gündür her gün Horoz Lojistik arandı, şikayette bulunuldu, sizlerle tartıştık ettik ama sonuç maalesef bu. Bu süreç içinde maalesef sayısız kez sizin 444 85 96 numaranız arandı, sayısız kez sesli mesaj bırakıldı aynı şekilde Horoz firması da arandı. Genel müdürlükten direk aranmak istedim ama nafile. Ben her aradığımda bu ciddiyetsizlikle ilgili yasal işlem başlatacağımı ve rekabet kurumu ile Tüketici Hakem Heyetine bu durumu bildireceğimi dile getirdim. 

Ben bu sözleri söylediğimde aldığım yanıt eğer böyle konuşursanız telefonu kapatmak zorunda kalacağım diyen bir sekreter sisteminiz oldu. Böyle bir durumla karşılaştığım için üzgünüm ve doğrusunu söylemem gerekirse sandalyelerin ayaklarının da o derece kolay kırılması mümkün değil çünkü aynı üründen bende de var. Şu andan itibaren her türlü platformda yaşadığım bu durumu dile getirerek yasal işlem yoluna başvuracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Tekzen Logo Tekzen 13 Ağustos 12:22

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle yaşamış olduğunuz bu süreç adına Tekzen ekibi adına sizlerden özür dileriz. Konu takibimiz altındadır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Nazlı 13 Ağustos 12:17

Az önce arandım ve maalesef yaşadığım bu süreç içinde genel müdürlükten birisi tarafından aranmayı talep etmeme rağmen aranmamıştım. Sanırım herkese açık platformlarda durumumu anlattığımda yapılması gereken işlemleri yapıyorsunuz... Bir daha Tekzen'den de Horoz Lojistik adının geçtiği herhangi bir firmadan asla alışveriş yapmayacağım. Pandemi sürecinde zor durumda bıraktığınız için teşekkürler!

Tekzen Logo Tekzen 13 Ağustos 11:52

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 13 Ağustos 09:13

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Nazlı 12 Ağustos 20:45

Şu andan itibaren her türlü platformda yaşadığım bu durumu dile getirerek yasal işlem yoluna başvuracağımı sizlere bildirmek isterim. Memnuniyet açısından her türlü yolu önermeme rağmen bunu bile yapmayıp maalesef Fransız Bolloere firmasına satılan ve biz Türkler'i kendi ülkemizde rezil ederek kendilerine mahcup bırakan Horoz Lojistik gibi kıyı köşede kalmış bir lojistik firmasına mahkum ettiğiniz için memnuniyetsizliğim ortadadır. Maalesef ben bunları sizlere iletiyor olsam da elimizden bir şey gelmez yanıtını alacağım yine ya da bu yazdıklarımı bile hiç dikkate almayacaksınız ama ben yine de şikayetçi olduğum noktaları bildirmek istedim. İyi çalışmalar demek isterdim ama maalesef çalışma odaklı bir iş tanımınız olmadığını yaşayarak öğrendim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler