Tekzen Homend 1708 Royal Tea Çelik Konuşan Çay Makinesi İade Sorunu

Berk Berk3 hafta önce

18.09.2020 tarihinde sipariş vermiş olup 22.09.2020 tarihinde elime ulaşan Homend 1708 Royal Tea Çelik Konuşan Çay Makinesini denemek istedim lakin hiçbir şekilde çalıştıramadım maalesef Tekzen bozuk ürün göndermiş. Hemen iade talebi oluşturdum sözde kolay iade ile övünen Tekzen iade talebine cevap olarak, - 23.9.2020********83 numaralı siparişinize ait 02007308 kodlu iade talebiniz yetkili servisten alınacak iade / değişim formu ile işlem sağlanacak olduğundan 0537*****76 WhatsApp destek hattımıza yetkili servisten temin edeceğiniz iade / değişim raporunun görselini göndermenizi rica ederiz. İade / değişim rapor görseli tarafımıza ulaştıktan sonra iade talebiniz tekrar değerlendirilerek tarafınıza bilgi aktarımı sağlanacaktır. Saygılarımızla, Tekzen Sanal Mağaza Müşteri Hizmetleri.

Sayın Tekzen yetkilileri problemli ürün gönderip, müşteriden nasıl servis raporu istersiniz. Ürünün iadesinin kabul edilip para iadesi olarak geri almak istiyorum.

Saygılarımla

Cevaplar

profile-icon Berk 2 hafta önce

1 hafta geçmesine rağmen hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar,3 gün içinde dönüş yapacağız dediler yapmadılar, iade desen kabul etmiyorlar saçma sapan çözümler öneriyorlar, önerdikleri şeyleri Homend firmasına soruyorum biz böyle bir şey yapmıyoruz diyorlar, cayma hakkı desen onu da kullandırtmıyorlar, Tüketici Hakem Heyetine zorla başvurtacaklar. Neredeyse 10 gün oldu hala ses yok Tekzen'den acil bir çözüm bekliyorum.

Tekzen Logo Tekzen 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili tarafınıza ulaşılarak çözüm sunulmuştur. Üretimi firmamıza ait olmayan ürünlerde garanti kapsamı üretici firmaya aittir. Üretici firmanın teknik servisi tarafından yapılacak kontroller sonrasında sunulacak değişim/iade raporlarına istinaden firmamız bünyesinde işlem sağlanabilmektedir. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler