sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Tekzen Gönderilmeyen Kargo Hakkında Gerçeğe Aykırı Bilgiler Veriliyor.

Alp Alp1 ay önce

İnternet sitesi üzerinden 8929**520 sipariş numarası ile verdiğim üç parça siparişin bir parçası uzun süre gönderilmedi. İptal istedim. Tarafıma geri dönüldü ve yarın kargoya verelim iptal etmeyin dendi. Peki deyip yine günlerce bekledim. Müşteri hizmetleri birimi geçen cuma kargoya verdik dedi. Oysa teslim ettiklerini belirttikleri kargo firmasında adıma veya telefon numarama kayıtlı herhangi bir kargo yok. Günlerce verilen gerçeğe aykırı cevaplarla oyaladılar. Bakalım başlattığım iptal süreci kaç gün sürecek? Mağazalarındaki personelin ilgisizliği ve raflarda etiketi olan ama stoğu olmayan ürünler nedeniyle internet mağazasını denediğim Tekzen'den bir daha asla alışveriş yapmayacağım.

Gelişme :

1 ay önce

Tekzen internet sitesinden maalesef yapmış olduğum alışverişte gönderilmemiş olan ürün için iptal başvurusu yapmam sonrasında sistemlerine alelacele sahte kargo gönderi kodu tanımlayarak siparişimi kargoya vermiş gibi davranıyorlar. Horoz Lojistik firmasının gönderi kodları 14 haneli iken sisteme 9 haneli gönderi numarası tanımlamışlar. Zaten artık kargo bana ulaşsa bile teslim almadan kapıdan iade edeceğim. Bir daha asla Tekzen'den alışveriş yapmayacak ve tüm çevreme de uzak durmaları konusunda uyarıda bulunacağım.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Alp 4 hafta önce

24 Ekim Pazartesi günü aradığım müşteri hizmetleri kargonuzu 23 Ekim Cuma günü teslim ettik ama gönderi numarası veremiyoruz dedi. Oysa kargo 27 Ekim Salı günü kargoya verildi. Yaşattıkları gecikme nedeniyle ben ürünü başka bir yerden satın alıp kurdum bile. Bu yüzden gelecek ürünün anlamı kalmadı. O yüzden koca kargo gelecek ve kapımdan geri dönecek. İşte bu şekilde bu ülkenin zamanı işgücü ve enerjisi israf ediliyor. Bu tip firmalardan uzak durmak gerek.

profile-icon Alp 1 ay önce

Durumun pek de münferit olmadığı Şikayetvar sitesindeki benzer yakınmalardan açıkça bellidir. Benim için Tekzen bitmiştir.

Tekzen Logo Tekzen 1 ay önce

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler