Tekzen Eksik Ürün Gönderip Hırsız Muamelesi Yapılıyor

Rabia Rabia05 Ekim 2020 02:48

964478826 sipariş numarası ile kampanyalı bir ürün olan banyo dolap takımı ayna lavabo dahildir olarak 400 TL'ye sipariş ettim. 25 günde kargo ancak geldi. Gönderilen kargo PTT Kargo ileydi. Evime gelip beni bulamayan PTT Kargo kp80169***458 barkod numarası ile şubesinden 1 koli ürünümü yakınıma teslim etti. Gelen kargoda lavabo çıkmadı sadece aynalı dolap ve alt lavabo dolabı çıktı ki alt dolap montesiz parçalanmış bir şekilde aynalı dolapla tek koli geldi. Bu durum ilk bildirdim mail yolu ile haber verilecek denildi gelen mail (defolu veya hasar görmüş ürünler için iade formu doldurulması zorunludur) oldu. Yahu kardeşim dalga mı geçiyorsun ürünüm yok diyorum hasar iade form vesaire diyorsunuz. Neyse bunun üstüne kaç kez arayıp günlerce beklemedim ki anlatıyorum belki buradan anlarlar. Ben bu durumu 150 defa müşteri hizmetlerini arayıp bildirime rağmen sürekli bekletildim. 

Bir numara verildi sipariş numarası durumu anlatıp mesaj atmam istenildi WhatsApp'tan atıp gelen ürünleri de çekip attım 2 gün sonra bir de üstüne hırsızmışım gibi 2 parça teslim edildi denildi ki ben ilk parça eksik geldiğinde belki PTT unutulmuştur diye şubeyi arayıp teyit ettiğim de tek barkod tek koli 23dc ağırlığında gönderilmiş denildi. 1 ay oldu hala evim de ödemesini yaptığım lavabo yok! Müşteri hizmetlerini yine aradım mail gelecek... Mail geliyor 1-3 is günü geri dönüş yapılacak. 1 ayı geçti hala bir şey yok yazıklar olsun ya koskoca firma göndermediği ürün için müşteriyi suçluyor. 

En son ki müşteri hizmetleri konuşmam da acilen geri dönüş yapılmasını teslim edildi adı altında gönderilen maile istinaden de kendilerinden kanıt istedim ben saf değilim parasını ödeyeyim sen gönderme beni aldı olarak göster yok ya... İnşallah bu yazılanları okur hala bekletiliyor ve hala çözüme kavuşturmadığınız konu için eksik gönderilen lavabo için geri dönüş yaparsınız... Bekliyorum.

Cevaplar

Tekzen Logo Tekzen 05 Ekim 2020 10:48

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo Tekzen 05 Ekim 2020 08:31

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler