Toplam çözüm sayısı
..
Tekzen ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

  • profile
1 Destekçi

Tekzen Eksik Bilgilendirme, Müşteri Memnuniyetsizliği, Teslimat Sorunu!

330görüntüleme
Onur
Onur 07 Ocak 18:38
ÇözüldüÇözüldü
Onur'un Teşekkür Mesajı
“İlgili tüm herkese, Öncelikle her ne kadar Aras Kargo'dan kaynaklı sorun yaşamış olsam da iade iptalinden ücret iadesinin yapıldığı ana kadar olan tüm hızlı, şeffaf, detaylı bilgilendirme ve yardımlarından ötürü Tekzen'deki yetkililere teşekkürü bir borç bilirim. Başta ama haklı ama değil fevri çıkışımdan ve kullandığım üsluptan ötürü de herkesten özür dilerim. Herkesin kendisine olduğu gibi sanırım benim de bu süreçten çıkarmam gereken dersler var. Tekzen'den alışveriş yapmayı düşünmüyor değilim artık ama bundan sonra teslimat kısmında daha itinalı hareket edeceğim. Herkese tekrar teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.”

05.01.21'de Tekzen'den 2 kalem ürün online sipariş verdim. Kargo bedeli dahil yaklaşık 200 TL'yi kredi kartımla tek seferde ödedim. Buraya kadar her şey normal ancak asıl sorun bundan sonra. 

ürünlerden birinin Yurtiçi ®, diğerinin ise Aras Kargo ® ile gönderileceğine dair SMS ve mail bilgilendirmeleri geldi. Ancak Aras Kargo ikamet ettiğim yer ilçe merkezine uzak olduğundan eve ® kadar teslimat yapamıyormuş, benim gidip şubeden teslim almam lazımmış. Tekzen müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmeden sonra gelen cevap aynen şu;

müşteri hizmetleri cevabı : değerli müşterimiz, kargo firmaları ilçe merkezlerine uzak olan yerleşim bölgelerine teslimat yapmamaktadır. Vermiş olduğunuz kayıtlı teslimat adresinize kargo firmasının teslimat hizmeti bulunmamaktadır. Kargonun teslim yapabileceği başka bir adres iletmenizi ya da adresinize en yakın kargo şubesine iletebileceğimizi belirtmek isteriz.

 sipariş vermeden önce ilgili kargo firmasının ürünün teslim edileceği bölgeye teslimat yapıp yapmadığını öğrenmeniz, sipariş verdiğiniz ürünün adresinize teslim edilebilmesi için önemlidir. 

her türlü soru ve öneriniz için 7 gün hizmet veren 444 85 96 numaralı müşteri hizmetleri hattımızı arayarak ya da sitemizdeki müşteri hizmetleri linkini tıklayarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Tekzen sanal mağaza müşteri hizmetleri.

Allah aşkına böyle bir saçmalık olabilir mi? Ben hangi ürünün hangi kargoyla nereye götürülüp götürülmediğini nereden bilebilirim kaldı ki bilmek zorunda da değilim. Zaten ürünlerin bu kargolarla gönderileceğini siparişi verdikten ve ödeme yaptıktan sonra öğrenebiliyorum. 

Hem madem öyle o zaman Tekzen neden sipariş ekranında biz müşterileri bilgilendirmiyor? İkametgahınıza kargo gelmemektedir ya da şu kargo geliyor ama bu kargo gelmiyor diyebilirsiniz pekala. Hiç değilse bizler de baştan ona göre kargo seçimini yaparız. 

Yazıklar olsun hepinize, hakkımı helal etmiyorum. Bu ilk ve son siparişimdi. Bundan böyle Tekzen' de Aras Kargo' da benim için bitmiştir, yok hükmündedir. Sizler para kazanmayı hak etmiyorsunuz. Zaten bu kafayla giderseniz yakında iflas edeceğiniz, kepenkleri indireceğiniz kesin!

Tekzen Logo
Tekzen08 Ocak 08:57

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Tekzen Logo
Tekzen08 Ocak 14:23

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili tarafınıza mail yolu ile bilgilendirme sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Onur
Onur09 Ocak 12:49
Tekzen Eksik Bilgilendirme, Müşteri Memnuniyetsizliği, Teslimat Sorunu!
Tekzen Eksik Bilgilendirme, Müşteri Memnuniyetsizliği, Teslimat Sorunu!

Merhaba, Öncelikle ilginiz ve hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim. Her ne kadar Aras Kargo ile sorun yaşasam da öteki ürünüm Yurtiçi Kargo ile sorunsuz bir şekilde dün adresime teslim edildi. Son derece memnun kaldım, teşekkürler herkese. Göndermiş olduğum 2 ekten de göreceğiniz üzere burada "Aşağıdaki bilgilerle ürününüzü kargo firmasına teslim ediniz." diye yazıyor. Bunu pek anlayamadım doğrusu. Sonuçta ürün adresime teslim edilemediğinden ben teslim almak istemediğimi Aras Kargo'ya telefonda belirttim. Dolayısıyla bunun geri iade sürecini onların yönetmesi gerekmiyor mu? Ben teslim almadığım bir ürünün iadesini nasıl yapabilirim? Eğer Aras Kargo'ya kadar gidip bunu geri iade etmem gerekiyorsa öylesinin hiç anlamı yok. Zaten oraya kadar gitmişken iade etmek yerine teslim alırım daha iyi. Bu arada Aras Kargo'dan da bana sürekli kargo takip numarasını ve teslim kodunu içeren mesajlar geliyor, onu da anlayamadım doğrusu! Alıcı kargoyu kabul etmiyor diye sisteme işlemelerine rağmen aynı içerikli mesajları ne diye sürekli yolluyorlar aklım almıyor! Son olarak, sehven de olsa kargo takip numarasını girip tamam butonuna bastım ve son durum "Aşağıdaki bilgilerle ürününüzü kargo firmasına teslim ediniz." ibaresinden "İade gönderilen ürünün kontrolü bekleniyor" ibaresine döndü. En kısa sürede dönüş sağlar ve beni aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler, saygılar.

Tekzen Logo
Tekzen11 Ocak 18:34

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili tarafınıza ulaşılarak çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Onur
Onur14 Ocak 23:48

İlgili tüm herkese, Öncelikle her ne kadar Aras Kargo'dan kaynaklı sorun yaşamış olsam da iade iptalinden ücret iadesinin yapıldığı ana kadar olan tüm hızlı, şeffaf, detaylı bilgilendirme ve yardımlarından ötürü Tekzen'deki yetkililere teşekkürü bir borç bilirim. Başta ama haklı ama değil fevri çıkışımdan ve kullandığım üsluptan ötürü de herkesten özür dilerim. Herkesin kendisine olduğu gibi sanırım benim de bu süreçten çıkarmam gereken dersler var. Tekzen'den alışveriş yapmayı düşünmüyor değilim artık ama bundan sonra teslimat kısmında daha itinalı hareket edeceğim. Herkese tekrar teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

Tekzen Logo
Tekzen15 Ocak 09:48

Değerli Müşterimiz Merhaba, Teşekkür geri bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler