Tekzen Bodrum Set Sandalye Oturunca Kırıldı

Rukiye Rukiye4 hafta önce

02.07.2020 tarihinde Tekzen'den Bodrum Masa sandalye seti aldık. Ürünü almadan önce, sağlamlığı ve dayanıklılığını anlata anlata bitiremediler. Evimiz tamamlandı ve ürünü kullanmaya başladık. Daha 7-8 defa yemek yemişizdir masada. Eşim yemek için sandalyeye oturdu ve sandalyenin oturma yeri kırıldı. Tekzen Alanya Mağazasına sorunu bildirince "Ahşap bu kırılır abi" yanıtını aldı eşim. Siteden durumu bildirince ise kullanıcı hatası olduğu ve garanti kapsamı dışında olduğu söylendi. Şimdi soruyorum. Sandalyeye oturmak kullanıcı hatası mıdır? Oturmadan sandalyeyi nasıl kullanacağız? Eşim 95 kg, bu sandalyelerin ağırlık limiti var mıdır, var ise neden bilgilendirme yapılmadı? Nasıl güvenip de diğer sandalyeleri kullanacağız? Ya tekrar aynı durum yaşanırsa ve bu sefer tutunamayıp düşüp bir yerimiz zarar görürse.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Rukiye 3 hafta önce

Merhabalar, Mail yolu ile sunulan bilgilendirme aşağıdaki gibidir "Değerli Müşterimiz, Ürünler 2 yıl fabrikasyon hatalarına karşı garantili olup kırılmalar garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Ürünlerde meydana gelen kırılmalar garanti kapsamında değerlendirilememesinden dolayı tarafımızdan değişim/iade işlemi sağlanamamaktadır. Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Tekzen Müşteri İlişkileri." Bu cevabınız benim sorularımı cevaplamamaktadır. Lütfen size sormuş olduğum soruları cevaplayabilir misiniz.

Tekzen Logo Tekzen 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili tarafınıza mail yolu ile detaylı bilgilendirme sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

profile-icon Rukiye 3 hafta önce

Değerli Tekzen, Yine o otomatik cevaplarınızdan bir tane aldım ve sitenizde sorun çözüldü yazıyor. Konuyu otomatik süslü cevaplarınızla bir güzel kapattınız. Lütfen cevap verebilir misiniz, sandalyeye oturmak nasıl kullanıcı hatası oluyor? Bunun mantıklı bir açıklamasını yapmanızı rica ediyorum. Sandalye oturunca kırıldı. Biz bu sandalyeyi süs diye köşeye koyacağız diye almadık ki. Kalitesiz malzeme kullanmışsınız ve tüm sağlamlık iddialarınız koca bir kandırmaca olmuyor mu bu durumda? Kopyala yapıştır cevaplarla geçiştirmek mi sizin misafir memnuniyeti anlayışınız? Reklamlarınızda gösterdiğiniz imajınıza hiç yakışmıyor!

Tekzen Logo Tekzen 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler