12 Ekim 2017
Yorum Yap
#9685132

Tekzen Bir Daha Asla İnternet Sitesinden Alışveriş Yapmam!

18.09.2017 tarihinde internet sitesinden 3 kapaklı 1çekmeceli gardırop satın aldım. 3 gün içerisinde kargoya verileceği yazıyordu. 22.09.2017 tarihinde hala verilmediğini görünce müşteri hizmetlerini aradım ve maille ürün stoğunun kalmadığını 15 iş günü üretim süreci olduğuna dair bilgilendirme yapıldı (aramasam ne olacaktı acaba) 15 iş günü doldu hala ortada ürün yok ve tarafıma ben aramasam hiç bilgi verilmiyor aradım ve ürünün iptalini istedim işlem henüz gerçekleşemedi talebimi aldılar tarafıma dönüş yapacaklarmış.


Yok böyle saçma sistem tedarikçi firmalarla çalışıyorlarmış bir şey dediğimde onlara atıyorlar suçu ürünü ben tedarikçi firmadan almadım banane firmadan bunun sorumlusu Tekzen beni Tekzen ilgilendirir. İşin daha garibi 200 TL aldığım stoğu kalmayan dolap 269 TL olarak hala internet sitesinde satışı devam ediyor olmayan bir ürün nasıl satılıyor! Fiyat güncelllemesi yapmayı biliyorlar.

Büşra 429 Okunma

Cevaplar

  • Tekzen Temsilcisi19 Ekim 2017

    Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili Tekzen.com Müşteri Hizmetleri sisteminde kayıt bulunmaktadır. Ayrıca iletmiş olduğunuz konu mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Konuyla ilgili çözüm sürecinizin daha hızlı ilerleyebilmesi için, detaylarla ile ilgili her türlü bilgi ve isteklerinizi, yukarıda belirttiğimiz kayıt numarası ile Tekzen.com.tr Müşteri Hizmetleri >Bize Ulaşın > Mesajlarım sayfasından takip edebilirsiniz: https://www.tekzen.com.tr/bize-ulasin Saygılarımızla, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler