Tekzen ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Çin'den Yürüyerek Gelse Daha Çabuk Gelecek Tekzen Siparişim!

319görüntüleme
Onur
Onur 21 Kasım 2020 10:40

720457277 numaralı siparişimi 29.10.2020 de sipariş ettim, ettiğim ürün kargoya verilme süresi geçtiği halde 3 haftadır aradığımda pazartesi size ulaşılacak ve kargoya verilecek stoğumuzda bulunan bir ürün deniyor haftada iki kez Tekzen'i arıyorum canlı iletişim kuruyorum yaptıkları sadece şerbet vermek ürünü üç haftadır gönderecekler hala göndermediler iki şikayet kaydı oluşturdum kesinlikle ilgisiz alakasız müşteri memnuniyetine zerre kadar önem vermeyen firma.

 Müşteri hizmetlerinin de hiçbir katkısı yok olması olmaması etkilemiyor telefon aç kapa yapıyorlar zerre inanmıyorum talepleri dikkate aldıkları, Çin'den ürün sipariş ediyorum iki haftada elime ulaşıyor ürün yürüyerek gelse ulaşırdı bana. Firma stokta ürün hala var diyor herhalde olmayan ürünü satıp milleti kısaca yanıltıyor,  hayali ürün satıyor. 

Kesinlik bir daha Tekzen.com 'dan ne de mağazasından ürün alır bu insanlara para kazandırırım ahlakı sıfıra yakın bir firma hatalarını bir özürle dahi bile yapmayacak iş etiğinden kendi adıma söz edecekleri bir firma değil ben aramaktan yoruldum onlar bu kadar ilgisiz kalmaktan yorulmadı. Umarım bu yazımı birileri okur da alacağında ikince kez düşünür bu firmadan değil başka bir yerden alıp da mağdur olmaz.

Tekzen Logo
Tekzen21 Kasım 2020 10:40

Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle karşılaşmış olduğunuz münferit durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

Onur
Onur21 Kasım 2020 16:35

Bir çok yorum okudum aynı durumda olan bir çok kişi gördüm hala çoğu çözüm alamamış sanırım kasıtlı yapılıyor tahminimce elde olmayan stoğu bulunmayan ürünler satılıyor ve oyalanıyoruz. Robotik cevaplarla yapılan sadece laf cambazlığı umarım yaşadığımız mağduriyetler diğer alıcılara örnek teşkil eder ve Tekzen den uzak dururlar kesinlikle tatmin edici bir cevap alınamıyor atılan maillerde aramalarda çözüme zerre kadar yaklaşmıyor. Bari paramızı geri verin diyoruz bakalım ne olacak umarım hukuk savaşına dönüşmez aramızdaki mesele bir zahmet bir kişi görevlendirin çözün problemi ne kadar zor olabilir ki Allah aşkına ürün yoksa da paramızı iade edin.

Tekzen Logo
Tekzen23 Kasım 2020 10:24

Değerli Müşterimiz Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşmeler sağlanmıştır. Süreçleriniz tamamlandığında sizi telefon yada mail iletişim kanallarımızdan bilgilendireceğiz Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Tekzen Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Özge
Özge30 Kasım 2020 12:28
 

Aynen her kelimesine katılıyorum. Aynı mağduriyeti yaşıyorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler