20 Ekim 2016

Tekzen Tedarik Sürecinde Bekletme!

29.09.2016 tarihinde 699111 no'lu ürünü internet adresinden sipariş ederken 7 iş gününde kargoda yazısını görerek sipariş ettim. Kargolanmadığı için defalarca kez sanırım 6 ayrı müşteri temsilcisi ile görüştüm. İlk müşteri temsilcisi mağazanın depo sayımından kaynaklanan sorun olduğunu ve en kısa zamanda çözüleceğini söyledi. Sonraki müşteri temsilcisi satış sözleşmesindeki teslimatın 30 işgünü kadar uzayacağını. Bir sonraki müşteri temsilcisi ''kusura bakmayın'' diyerek ürünün gözden kaçırıldığını gün vererek kargolanacağını söyledi.

Birkaç gün sonraki müşteri temsilcine durumun acil olduğunu ürünün hemen kargolanması gerektiğini söyledim ve bu durumu not düşeceğini en kısa sürede kargolanacağını söyledi. Başka bir görüşmemde 19.10.2016 kesin kargolanacağını bildirdiler. Firma 20 gün sonra ürünün tedarik edilemeyeceği hakkında mail yolladı. Madem stoklarınızda yok bu ürün niçin oyalıyorsunuz insanları amacınız ne?

Şahin 324 Okunma

Cevaplar

  • Şahin 21 Ekim 2016

    29.09.2016 da verdiğim siparişi sürekli ileri tarihler en geç tarihte gönderileceğini söylediniz mesajlarınızda benim müşteri temsilcileri ile diyaloğumda farklı değildi zaten. Elinizde olmayan bir ürün için sürekli ileri tarih verip benim değerli vaktimi harcadınız 20 gün beklettikten sonra son mesajınızda temin edilemediği için özür mesajı yollayarak sorunun çözüldüğünü mü zannediyorsunuz bumu yani çözüm anlayışınız üstelik ürünü alırken 7 iş günü kargoda ibaresi vardı. Elinizde olmayan bir ürün için beni neden beklettiğinizi ve amacanızın ne olduğunu sordum yanıtımı da alamadım.

  • Tekzen Temsilcisi20 Ekim 2016

    Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili Tekzen.com Müşteri Hizmetleri sisteminde 1080692 no'lu ticket ile kayıt bulunmaktadır. Ayrıca iletmiş olduğunuz konu mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Konuyla ilgili çözüm sürecinizin daha hızlı ilerleyebilmesi için, detaylarla ile ilgili her türlü bilgi ve isteklerinizi, yukarıda belirttiğimiz kayıt numarası ile Tekzen.com.tr Müşteri Hizmetleri > Mesajlarım sayfasından takip edebilirsiniz: https://www.tekzen.com.tr/MusteriHizmetleri/2/Mesajlarim Saygılarımızla, Tekzen Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön