18 Ağustos 2016

Tekzen Personelin Saygısız Davranışı...

17/07/2016 tarihinde Tekzen Kastamonu şubesinden 639 TL karşılığında gardırop satın almıştım. İki montaj görevlisi gelip montajını yapmışlardı. Ancak gardırobun arka kısmının montajını sağlam bir biçimde yapmadıklarından gardırobun içinden ufak bir temas söz konusu olduğunda ayrıldığını fark ettim. Bu durumu iletmek için şubeyi telefonla aradığımda beni A.E isimli şahısla görüştürdüler. Bu şahıs bana gelen montaj elemanlarının isimlerini sordu ve ben de doğal olarak bilmediğimi söyledim (neticede montaj için gelen her teknik elemanın isim soy isimlerini sorgulamak zorunda değiliz).

Ardından bu şahıs saygısızca ve ders verir şekilde "gelen teknik elemanlarının isimlerini bilmen gerekmez mi? Biz burada bilmem kaç kişiyiz nereden bileyim kimin geldiğini" şeklinde cevap verdi. Müşteri ile konuşmayı bilmeyen söz konusu kişi ile ilgili işlem başlatılmasını, ürünümün onarılmasını talep ediyorum.

Serdar 424 Okunma

Cevaplar

  • Tekzen Temsilcisi25 Ağustos 2016

    Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili Tekzen.com.tr Müşteri Hizmetleri sisteminde 1024787 no'lu ticket ile kayıt bulunmaktadır. Ayrıca iletmiş olduğunuz konu mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Konuyla ilgili çözüm sürecinizin daha hızlı ilerleyebilmesi için, detaylarla ile ilgili her türlü bilgi ve isteklerinizi, yukarıda belirttiğimiz kayıt numarası ile Tekzen.com.tr Müşteri Hizmetleri > Mesajlarım sayfasından takip edebilirsiniz:https://www.tekzen.com.tr/MusteriHizmetleri/2/Mesajlarim Saygılarımızla, Tekzen Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön