10 Nisan 2013

Tekzen Fiziksel Hasarlı Ürün Değişimi!

Buzdolabı ve çamaşır makinesi aldım. Servis kuruluma geldi. Çamaşır makinesinde sorun yoktu ancak buzdolabının kapısı ezikti. Servis kurulumunu yapmadı. Satıcıyla bağlantı kurup değiştirmemi söyledi. Servis formu gerekli notları düştü. Konuyla ilgili tekzen'e başvurdum. Klasik hatayı başkasına yükleme cümleleri kurdular. Son olarak e-posta yazışmasında da suçu tamamen benim üzerime yüklediler.

İşin en kötü tarafı, şimdiden 1 haftadır buzdolabı evin ortasında atıl bir şekilde duruyor. Hem çalışmıyor hem yer kaplıyor. dolapsız ev. Yani sattığı ürünün arkasında değiller. Şansınıza kusursuz mal gelirse iyisiniz. Yoksa aldığınız mal elinizde kusuruyla elinizde kalacaktır.

Hasan 113 Okunma

Cevaplar

  • Hasan 24 Nisan 2013

    İnternette ticaret yapan şirketler arasında çok iyiler bulunmakta. Ancak bugüne kadar deneyimlerimden, özellikle ismi duyulmuş olan büyük şirketlerde ciddi sorun yaşanıyor. Bu şirketlerin satış sonrası bölümlerinde çalışan kişiler ikna memuru gibi çalışıyor. Bozuk yada hasarlı ürünü kullanmanıza ve kabullenmenize size ikna etmeye çalışıyor. Telefonda ilk konuşmaya başladığı andan itibaren bunu hissediyorsunuz. Zaten bu kişilerin herhangi bir yetkisi olmadığını da düşünüyorum. Bu tecrübemde Tekzen'inde böyle bir şirket olduğunu öğrenmiş oldum. Internetten alışveriş yapmanın malesef satış sonrası ayağı çok zayıf. Çünkü parayı çoktan tehsil etmiş oluyorlar. E-ticaret şirketleri bu durumu kendi yararına kolayca kullanıyor.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön