Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Yaşadığım Deneyimden Sonra Teknosa Nın Önünden Bile Geçmeyeceğim.

profile
Murat
13 Temmuz 2023
617

Sona yazdığımı başta söylemek istedim. Müşteri olarak, bana yaşattığınız deneyimden sonra asla sizi ziyaret etmeyeceğimi hatta ölene kadar bir daha asla Teknosa mağazası önünden bile geçmeyeceğimi bilgilerinize sunarım.

Teknosa dan satın aldığım telefon daha 30 gün dolmadan arızalandı, mağaza değişim/iade talebimi kabul etmedi. Konunun sulh yolu ile çözülmesini çok istedim, ama kurum benim kadar iyi niyetli değildi. Cihaz servise gitti, sözüm ona tamir oldu, ama bir ay sonra tekrar arızalandı. Bu sefer Tüketici Mahkemesi'ne gittim, bilirkişi ve mahkeme süreçleri sonunda aylar sonra haklı çıktım ve ücret iadesi hakkı kazandım.

Gel gör ki, Teknosa ücret iadesi yapmak istemiyor. Önce mahkeme sonuç belgesini görmek istediler, mağazaya gösterdim, Bizim 15 gün itiraz hakkımız var dediler, 15 iş günü geçsin öyle ödeyelim dediler. Aradan değil 15 gün bir geçti iade yok. Sonra tekrar gittim, bizim mahkeme kararından haberimiz yok dediler.

Devletin mahkemesi kararını tebliğ her iki tarafa da aynı anda tebliğ etmesine rağmen, Teknosa sanki karardan haberi yokmuş gibi ek süre kazanmaya çalışıyor. Vatandaş olarak benim Teknosa'yı bilgilendirme, kararı yeniden duyurma yükümlülüğüm olmamasına rağmen tüketiciden bunu istiyorlar. Halbuki aynı tebligat Teknosa'ya da yapıldı. Vakit kazanma ve tüketiciyi bezdirme adına, yasal mahkeme kararını önce mağazaya sonra da genel merkeze bildirmem istendi. Bunu da önce telefon sonra mail olarak daha da azap verici hale getirmeyi de ihmal etmediler.

Teknosa Devletin tebligatını yeterli bulmuyor. Açıkça kanunu çiğniyor. Genel merkez de yasal itiraz süresi bitmiş olmasına, mahkeme kararının tebliğ tarihinin üzerinden yasal süre çoktan aşılmış olmasına rağmen, gereksiz yere konuyu anlaştıkları avukatlık firmasına sorarak, keyfiyet sergiliyor. Müşteri memnuniyeti ya da yasalara saygı, mahkeme kararına itaat gibi konulara çok uzaklar. 6 aydır sahip olduğum cihazı 5 aydır kullanamıyorum. Ödediğim parayı geri alsam bile, enflasyon ve gelen zamlar sonrası aynı para ile telefon almam mümkün değilken bile, müşteriyi cezalandıran, kanunlara ve müşterisine saygı duymayan Teknosa'yı kınıyorum. Müşteri olarak, bana yaşattığınız deneyimden sonra asla sizi ziyaret etmeyeceğimi hatta ölene kadar, bir daha asla mağazanızın önünden bile geçmeyeceğimi bilgilerinize sunarım. Bu hukuk tanımaz tavrınız için ayrıca yasal yollara başvuracağımı, icra takibi başlatacağımı da bilgilerinize sunarım.

Gelişme
Gelişme

17 Temmuz 2023 17:49

- Ürün nerede? - Satıcıda, - Para nerede? - o da satıcıda,

Teknosa Genel Merkezinin hükmü, kendi mağazasında geçmiyor.

Mahkeme kararı ile ücret iadesi almak için, Teknosa Genel merkezinin tayin ettiği günde ve saate Mavibahçe Mağazasına gittim. Yetkili sanki para ödemesi yapacakmış gibi telefonumu aldı, ama ne alış, ben bile alırken böyle incelememiştim. Üzerinde bir eksik ya da kusur, çizik deforme bulmak için ne çok çabaladı. Öylesine esneterek baktı ki, ha şimdi kırıldı, kırılacak dedim. Öyle detaylı baktı ki, havalimanında bile güvenlik böyle arama yapamaz. Onun adına çok üzüldüm not edebileceği kusur bulamadı, yoksa çoktan bir tutanak tutar bana da imzalatırdı. Bu fizik sınırlarını zorlayan işlem bitince para dekontlarını imzalamam istendi, müşteri olarak güvendim imzaladım. Tam para iademi beklerken, bana paranın 2-5 iş günü sonra yatacağı söylendi. Açık söyleyeyim, para iademi alamayacağımı bilseydim, telefonumu iade etmez, paranın teslim edileceği gün getirirdim. Çünkü para da telefonda şu an Teknosa da, üstelik ortada ücret iadesi de yok.

Para iademi alabileceğimden emin değilim, artık güven de duymuyorum. Türk Hukuk Mevzuatındaki iyi niyet ilkesini defalarca çiğnediklerine şahit olduğum bir sürü örnek yaşattılar bana. Satın aldığım telefonumda bin yıl yaşasam, o bin yılda hiç ihtiyacım olmayan birbirinden farklı tam sekiz (8) farklı paket satmış bana Optimum Teknosa. Acelem vardı, faturaya bakmadım, sonra fark ettim. Meğer satıcının o ayki tüm prim ödemleri için eksik kalan paketleri ben tamamlamışım. Bakın Telefonum dışında hangi paketleri ücret ödemişim.

1-Uzaktan Teknoloji Destek Paketi 189.99 2-Mağaza Hizmet Paketi 89.99 3-Diagnostic ve Performans Testi Hizmeti 149, 90 4-Basit Onarım İşlemleri- Garanti Dışı 199 5-Ek Garanti Özel İndirim Paketi 0,01 6-Garanti Dışı Tamir Paketi, 199 7-Yerinde Bakım Paketi, 219,90 8-Teknik Servis Hizmetleri Paketi 59,90

Bazılarının ne anlama geldiğini dahi bilmiyorum. Sormadan edemiyor insan; Bu paketler bana ne tür bir fayda sağladı. Yaşadığım hangi durumu kolaylaştırdı. Kanun gereği iki yıl ücretsiz servis hizmeti verilmesi zorunlu iken, para karşılığı sattığınız her bir uygulamanın müşteri ile müzakere yapılması ve müşterinin yararına olması iyi niyet ilkesidir. İşte ben bu iyi niyeti bu firmada göremediğimi düşünüyorum.

Para verip "Mağaza Hizmet Paketi" almışım ya? Paramla bile Teknosa'dan hizmet alamıyorum. Şikayetim ilk günkü sıcaklığında devam ediyor. Arpa boyu mesafe alamadınız.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Teknosa Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 dk 50 sn
Teknosa Logo
13 Temmuz 2023 18:29

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Teknosa’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Talebinizin çözümlenmesi için gerekli incelemelerimizi yapmaya başladık. Memnuniyetinizi sağlayabilmek için çözüm önerilerimizle sizi en kısa sürede arayacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

Teknosa Logo
14 Temmuz 2023 11:02

Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz deneyiminizle ilgili geri bildiriminizi hassasiyetle değerlendirdik. Çözüm süreci ile ilgili tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa için memnuniyetinizin her zaman ön plandadır. Sonuçlanmış talebiniz ile ilgili bugün SMS ile ilettiğimiz anketimize katılmanızdan mutluluk duyacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

Murat
Murat
17 Temmuz 2023 01:03

- Ürün nerede? - Satıcıda, - Para nerede? - o da satıcıda, Teknosa nasıl güven duyulmaz ya da güven duyan müşteri nasıl pişman edilir, öğretmeye ve mağdur etmeye devam ediyor. Gönülsüz iş yaptıkları için basit bir iade işlemi bile karmaşık ve zor hale gelebiliyor. Mahkeme kararı ile ücret iadesi almak için Teknosa merkezinin istediği günde ve zamanda Mavibahçe Mağazasına gittim. Yetkili sanki para ödemesi yapacakmış gibi telefonumu aldı, ama ne alış, ben bile alırken böyle incelememiştim. Üzerinde bir eksik ya da kusur, çizik deforme bulmak için ne çok çabaladı. Öylesine esneterek baktı ki, ha şimdi kırıldı, kırılacak dedim. Öyle detaylı baktı ki, havalimanında güvenlik böyle aramaz. Onun adına çok üzüldüm not edebileceği kusur bulamadı, yoksa çoktan bir tutanak tutar bana da imzalatırdı. Bu sınırları zorlayan fiziki işlem bitince para dekontlarını imzalamam istendi, güvendim imzaladım, tam para iademi beklerken, bana paranın 2-5 iş günü sonra yatacağı söylendi. Açık söyleyeyim, para iademi alamayacağımı bilseydim, telefonumu iade etmez, paranın teslim edileceği gün getirirdim. Çünkü para da telefonda şu an Teknosa da. Para iademi alabileceğimden emin değilim, güven de duymuyorum. Türk Hukuk Mevzuatındaki iyi niyet ilkesini defalarca çiğnediklerine şahit olduğum bir sürü örnek yaşattılar bana. Satın aldığım telefonumda bin yıl yaşasam, o bin yılda hiç ihtiyacım olmayan birbirinden farklı tam sekiz (8) farklı paket satmış bana Optimum Teknosa. Acelem vardı, faturaya bakmadım, sonra fark ettim. Meğer satıcının o ayki tüm prim ödemleri için eksik kalan paketleri ben tamamlamışım. Bakın Telefonum dışında hangi paketleri ücret ödemişim. 1-Uzaktan Teknoloji Destek Paketi 189.99 2-Mağaza Hizmet Paketi 89.99 3-Diagnostic ve Performans Testi Hizmeti 149, 90 4-Basit Onarım İşlemleri- Garanti Dışı 199 5-Ek Garanti Özel İndirim Paketi 0,01 6-Garanti Dışı Tamir Paketi, 199 7-Yerinde Bakım Paketi, 219,90 8-Teknik Servis Hizmetleri Paketi 59,90 Bazılarının ne anlama geldiğini dahi bilmiyorum. Sormadan edemiyor insan; Bu paketler bana ne tür bir fayda sağladı. Yaşadığım hangi durumu kolaylaştırdı. Kanun gereği iki yıl ücretsiz servis hizmeti verilmesi zorunlu iken, para karşılığı sattığınız her bir uygulamanın müşteri ile müzakere yapılması ve müşterinin yararına olması iyi niyet ilkesidir. Para verip "Mağaza Hizmet Paketi" almışım ya? Paramla bile Teknosa'dan hizmet alamıyorum. Şikayetim ilk günkü sıcaklığında devam ediyor. Arpa boyu mesafe alamadınız.

Benzer Şikayetler

Teknosa'dan Ne Aldıysam Aldığıma Pişman Ettiler.

profile
Mehmet
1 hafta önce
239

Batman'daki Teknosa çalışanları, müşterilere yanıltıcı bilgiler vererek hizmet sunuyorlar. İki yıl önce aldığımız robot süpürge için bize kasko yaptırdılar. Satın alırken ürünün dört yıla kadar kasko kapsamında yanma, kırılma, çalınma gibi durumlarda güvence altında olduğu söylendi. Şimdi ise cihazd...

Teknosa Müşteriyi Mağdur Ediyor

profile
Ali
1 hafta önce
170

Bir gün önce Edremit Novada şubesinden Xbox Series S modelini satın aldım. Satışı gerçekleştiren B**** isimli çalışan, ürünün 4K çözünürlükte olduğunu belirtti. Ancak ürünü eve getirip incelediğimde, yalnızca bazı oyunlarda 4K çözünürlük desteği sunduğunu fark ettim. Durumu mağazayla iletişime geçer...

Teknosa Müşteriyi Mağdur Ediyor

Teknosa'da Saygısız Müdür Şikayeti

profile
Esnaf
29 Ocak
178

Ben, 29.01.2024 tarihinde Teknosa'nın Mavibahçe şubesinde yaşadığım bir olay hakkında şikayetimi bildirmek için bu dilekçeyi yazıyorum. Mağaza müdürü ile yaşadığımız olumsuz deneyim, mağazanızın standartlarına ve beklediğimiz profesyonel davranışlara uymamaktadır. Olay, 29.01.2024 tarihinde saat 12...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Gülden
Gülden

Aynı şeyi Teknosa banada yaptı Tüketici Hakem Heyeti kararı olmasına rağmen değişimi yapmadı artı bana karşı dava açtı avukatları mahkeme masraflarını bile bana ödetecekmiş. Tebligatta öyle yazıyor. 1 yıldır robot süpürgemi kullanamıyorum. Kendi çıkarları için müşterisini mağdur eden bir firma öderse zarar edecekmiş diye itiraz etti karara

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Teknosa Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 dk 50 sn
Benzer Şikayet Yaz