sta-4-hoverİyi Çözüm

Teknosa'dan TV Aldım Ama Sipariş Onaylanmadı!

Hüseyin Hüseyin29 Şubat 17:59

29/02/2020 tarihinde gece 00:16'da LG 50UM7450PLA kodlu TV sipariş ettim ücret kredi kartı hesabımdan çekilmesine rağmen siparişim mağaza internet sitesinin sistemsel bir hatasından (askıda kalmak vb.) olduğunu tahmin ettiğim bir sebepten ötürü siteye düşmedi. 

Müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede siparişin sisteme düşmediğini ve iade ücretini hesabıma aktarabileceklerini söylediler ben ise kesinlikle iadeyi kabul etmediğimi ve haklı olarak ürünümü istediğimi belirttim daimi bir müşterisi olarak Teknosa gibi kurumsal bir firmanın böyle ufak problemleri daha pratik bir şekilde çözmesini bekliyorum. Gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.

Cevaplar

profile-icon Hüseyin 09 Mart 20:37

...

profile-icon Hüseyin 09 Mart 20:37

Rötarlıda olsa bir şekilde ürünüm ilk aldığım fiyatla bugün itibari ile elime ulaştı bu yorucu ve yıpratıcı bir süreç oldu ama bir şekilde son buldu bu süreçte sorunuma büyük ilgi gösteren Teknosa genel müdürlükten demet hanıma teşekkür ederim

profile-icon Hüseyin 05 Mart 08:59

Alışveriş için kullandığım 2. Kartın iadesi 1 gün sonrasında karta yattı ama yaptığım ilk alışverişin iadesi ayın ilk günü bana söylenene göre iade işlemi başlatılmasına rağmen hala tanımlamadı. Çaresiz şekilde beklemekteyim.

profile-icon Hüseyin 03 Mart 21:42

Kartımın iade işlemi henüz tamamlanmadığı için kartımın da daha fazla limiti olmadığından ve hesabıma aktarılan hediye çekinin son günü olması nedeniyle farklı bir karttan tekrar sipariş verdim. Ama maalesef tekrar aynı hata ile karşılaştım kartımızdan para çekilmesine rağmen sipariş sisteme düşmedi. Teknosa gibi kurumsal bir firmanın böyle saçma sapan hataları amatörce tekrarlaması beni çok fazla hayal kırıklığına uğrattı. Umarım aynı ürünü bu sefer mağazadan alabilmem için bir hediye çeki tanımlanır hesabıma. Maalesef problemim henüz çözülemedi. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

profile-icon Hüseyin 02 Mart 12:10

Teknosa ile yaptığım görüşmede dün (01.03.2020) kartıma iade işlemi gerçekleştirdiklerini ve bununla beraber mağdur olmamam için indirimli aldığım ürünün fiyatı arttığından dolayı ve aynı ürünü tekrar aynı fiyattan alabilmem için 03.03.2020 saat 23:59'a kadar teknosa hesabıma hediye çeki tanımladıkları söylediler. An itibari ile durumlar olumlu gibi görünse de durumdan tam netice aldıktan sonra sonuçları yazacağım. Ayrıca Teknosa Genel Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede ilgi ve alakasından dolayı demet hanıma teşekkür ederim.

Teknosa Logo Teknosa 02 Mart 11:54

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

Teknosa Logo Teknosa 29 Şubat 18:18

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler