Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Teknosa'dan Almış Olduğum Telefon Şikayeti

Mustafa
30 Nisan 17:03
981

08.04.2024 tarihinde Teknosa sitesinden sipariş ettiğim Huawei Yenilenmiş Mate 20 Lite 64 GB Mavi Cep Telefonu, 'sipariş hazırlanıyor' olarak görünmekte ve tarafıma gönderilmiyor. Defalarca Teknosa ile iletişime geçmeme rağmen sorunum çözüme kavuşmadı. Öncelikle, sipariş ettiğim telefonun tedarik edilemediği ve siparişi iptal etmem gerektiği söylendi. Ben de 'Sizin sorununuz, siz iptal edin' dedim. Daha sonra renk farklı olsa da kabul edip edemeyeceğim konusunda arandım ve bunu kabul etmeme rağmen telefon hâlâ kargoya verilmedi. Defalarca aramama rağmen sorunum devam ediyor. Bundan sonra Teknosa'dan bir daha alışveriş yapmayacağım ve mağazanın güvenilirliğini kesinlikle yitirdiğini düşünüyorum.

Teknosa'dan Almış Olduğum Telefon Şikayeti

Gelişme
Gelişme

09 Mayıs 10:14

Teknosa internet sitesinden 08.04.2024 tarihinde Huawei Yenilenmiş Mate 20 Lite 64 GB Mavi Cep Telefonu (1 Yıl Garantili) b Kalite sipariş ettim. 8 nisanda telefonun kargoya niye verilmediği ile ilgili Teknosa'yı aradım bana telefonu temin edemediklerini siparişimi iptal etmem gerektiğini söylediler. Bende benim hatam değil temin edemeyen sizsiniz siz iptal edin deyince bana tekrar döneceklerini söylediler. Destek bilişimi aramam söylendi aradığımda telefon ellerinde olmadığını onun yerine bir alt model olan Huawei Yenilenmiş p 20 Lite 64 GB gönderelim dediler ben kabul etmedim, daha sonra pembe renkli telefon gönderebileceklerini söylediler bende renk sorun değil ama sipariş ettiğim telefonu istiyorum dedim tamam deyip bana bir alt modeli olan p20 Lite modeli pemebe renkli gönderdiler ve aradığım zamanda dalga geçer gibi pardon yanlış göndermişiz dediler gönderdiğiniz telefonla arada para farkı var hiç değilse o farkı iade edin dedim ona da olmaz diyorlar yani bu firma tarafından kelimenin tam anlamıyla mağdur edildim ve hiçbir şekilde mağduriyetim giderilmiyor.

Ek
30 Nisan 17:05 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Teknosa’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Talebinizin çözümlenmesi için gerekli incelemelerimizi yapmaya başladık. Memnuniyetinizi sağlayabilmek için çözüm önerilerimizle sizi en kısa sürede arayacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Teknosa Preo PN11 İade Problemi

Songül
22 Temmuz 10:46
-

Teknosa Hesabımda Satın Aldığım Ürünler Görünmüyor

Ali
21 Temmuz 16:53
90

Teknosa Preo RFS-19 Hava Soğutucu: Beklentileri Karşılamayan Bir Deneyim

Yavuz
21 Temmuz 10:38
348

Teknosa Satış Sonrası Destek Sorunu

Gülsen
20 Temmuz 22:12
4
Teknosa Satış Sonrası Destek Sorunu
Teknosa Satış Sonrası Destek Sorunu
Teknosa Satış Sonrası Destek Sorunu

Teknosa Philips Satış Fiyatı 24 Saat Geçmeden Düşmesi

Sedat
20 Temmuz 14:44
33
Benzer Şikayet Yaz
Teknosa Kategorileri