23 Mart #10265914

Teknosa'dan Aldığım Telefon Bozuldu Servis 385 TL Ücret İstedi

İstanbul Tuzla Viaport Teknosa'dan aldığım telefon bozuldu ve garanti kapsamında servise yönlendirildi. Servis kullanıcı hatası deyip 385 TL istedi yaptırmayıp Tüketici Hakları'na başvurdum. Başvurum yaklaşık 4 ay sonra lehime sonuçlandı. Uzun uğraşlarım sonucunda adresime bir belge geleceğini ve bununla paramı alabileceğimi öğrendim. Belge Tüketici Hakem Heyeti elime ulaştıktan yaklaşık 1 hafta sonra geldi. Ben gelen bu belge ile telefonu Teknosa'ya iade edip paramı istediğimde mağaza müdürünün dahi bu konulardan bir haber olduğunu müşahade ettim konuyu araştırıp size döneceğiz dediler. Bu arada 3 gün sonra beni Teknosa'dan Y*** hanım isimli bir bayan aradı ve telefonu aldığım kart iptal olduğu için bankamdan iptal olduğa dair belge ve/veya bununla uğraşmak istemiyor isem hediye çeki teklif etti kabul etmedim. Paramı almak için hala uğraşıyorum sonunda icraya vereceğim.

Murat 1.852 Okunma

Cevaplar

  • Murat24 Mart

    Paramı almak için İban numaramı istediler verdim. Daha sonra muhasebenizin İbanıma para yatırmayıp peşin vereceklerini bunu da kullandığım ve kartımdan çekilen para puanlarımı keserek yapacaklarını söylediler çünkü sisteminiz bu şekildeymiş çok komik. Bugün saat vererek 12:00 dan sonrası için paramı alabileceğimin söylenmesi üzerine tekrar gittim, bu aynı konu için mağazanıza 3.gidişim ve sonuç! Kasada para yok, biz sizi arayacağız. Yazık çok yazık bakkal dükkanımı işletiliyor diye sormaktan alıkoyamıyorum kendimi neyse icra masraflarıyla birlikte hesabıma göndermek durumunda kalacağınız için artık siz düşünün diyorum.

  • Teknosa Temsilcisi23 Mart

    Değerli Müşterimiz,   Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.     Saygılarımızla

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön