Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Teknosa Yetkili Servis Gecikme

Beste
31 Mart 12:13
195

Şubat ayında Karabük Teknosa şubesinden USB kablosu aldık, almamızın üzerinden 5 gün geçtikten sonra şarj kablosu kendi kendine şarj etmeyi bırakmaya, çıkarıp takınca kaldığı yerden tekrar şarj etmeye başlıyordu. Hazır 14 günlük sigortam varken gidip şubeye vereyim, alalı 5 gün olmuş boşu boşuna para vermiş olmayayım dedim. Yetkili servise vermeleri üzerine yine Karabük Teknosa şubesine 28 Şubat'ta teslim ettim. 10-15 gün içerisinde geleceğini söylediler. Bugün 31 Mart. 1 ayı geçti hala ürünüm elime ulaşmadı, ulaşmasını geçtim arayıp bilgilendirme de yapmıyorlar. O günden beri belki 40 kere canlı desteğe bağlanmayı denedim, WhatsApp üzerinden canlı destekle iletişime geçtim kendi çabalarımla. Ama asla Teknosa'dan bir bilgilendirme almadım. Canlı desteğe ne zaman bağlansam gecikme için özür diliyorlar, aynı soruyu defalarca mesaj olarak atıyorlar. Şubeye bildireceğiz, kusura bakmayın lafından başka bir şey duymadım. Ya şubeye bildirmiyorlar ya da şube bildirilmesine rağmen geri dönüş yapmıyor çünkü henüz hiçbir bilgilendirme almadım. Her iki ihtimalde de hata Teknosa'ya ait, bana değil. Bir daha Teknosa'dan ürün almayı düşünmüyorum. Böyle olacağını bilsem yeni USB alır boşuna 1 aydan fazla beklemezdim. Kolay olur dedikleri gibi en fazla 10-15 gün sürer dedim ama sanırım USB kablomu ameliyat yapıyorlar. Başka bir seçenek aklıma gelmiyor çünkü.

31 Mart 12:19 (Şikayetten 6 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Teknosa’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Talebinizin çözümlenmesi için gerekli incelemelerimizi yapmaya başladık. Memnuniyetinizi sağlayabilmek için çözüm önerilerimizle sizi en kısa sürede arayacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

Beste
06 Nisan 18:20

38 gündür servisteki ürünümü bekliyorum, canlı desteğe ne zaman sorsam ‘şubeye bilgi verilmiştir şube size dönüş yapacak’ deniyor, şubeden asla bir dönüş alamadım. Sonunda yine kendi çabalarımla Teknosa Karabük şubesini aradım. Ürünümü sorunca ‘Mağazaya gelip alabilirsiniz’ dediler. Bu kadar zaman neden haber vermediklerini sorunca da ‘Mağazaya gelseydiniz’ gibi bir üslupla karşılaştım. Ürünü benden alırken SMS ile bilgi vereceklerini, ondan sonra mağazaya gelmem gerektiğini söylemişlerdi bana. SMS atmadıkları halde mağazaya gitmediğimiz için biz suçlu olduk komik bir şekilde. Mağduriyetimi belirtince, yasal süreyi oldukça aşmalarına rağmen bir özür bile dilenmedi ‘kusura bakmayın diyelim o zaman’ diyorlar. Bir daha ürün alacağım son marka Teknosa’dır. Hatalarının sorumlusu bizmişiz gibi müşteriyle ilgilenmeyerek, tuhaf bir üslupla cevaplıyorlar telefonu.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Teknosa Kartımdan 2 Kere Çekim Yapıldı

Bahar
31 Mart 14:49
239
Teknosa Kartımdan 2 Kere Çekim Yapıldı
Teknosa Kartımdan 2 Kere Çekim Yapıldı
1

Teknosa İndirim Kuponu Tanımlamıyor!

Nihal
04 Mart 23:46
188
1

Teknosa Kargo Taahhüt Süresi Sorunu

Ragıp
29 Ocak 22:19
147
Teknosa Kargo Taahhüt Süresi Sorunu
1

Teknosa Süpürge Şikayet Müşteri Memnuniyetsizliği

Sadettin
02 Ocak 11:52
486

Teknosa İnternet Sitesi Üzerinden Aldığım Ve Firmasının Yaptıkları

Cumhur
29 Aralık 2023 14:37
285
teknosa-internet-sitesi-uzerinden-aldigim-ve-firmasinin-yaptiklari-1.pdf
Benzer Şikayet Yaz