10 Nisan #10326183

Teknosa Ve Samsung Note 5 Garanti Problemi!

Kullanmakta olduğum Samsung Note 5 telefonum batarya şişmesi sebebiyle Teknosa uzatılmış garantisi kapsamında servise gönderdim. Servisin verdiği cevap; kullanıcı hatası ve sıvı teması sebebiyle bu durumun oluştuğu yönünde. Bir kullanıcı olarak telefonu kullandığım sürece en ufak bir sıvı teması olmamıştır. Samsung firmasının bu konuyu bu şekilde değerlendirmesi gerektiğini düşünmekteyim. Mağdur durumdayım. Mağduriyetimin giderilmesi konusunda gereğini rica ederim.

Ufuk 626 Okunma

Cevaplar

  • Ufuk11 Nisan

    Teknosa firmasından bir yetkili bugün içerisinde beni arada Uzatılmış garantinin Teknosa'nın haricinde bir sigorta firmasına ait olduğunu onların bu konuda yapacağı hiçbir şeyin olmadığını benim sigorta firmasıyla görüşmem gerektiğini söylediler. Teknosa gibi bir kurumsal firmanın bu tütününü kezinlikle doğru bulmuyorum. Uzatılmış ek garanti adı altında 300 TL gibi bir ücret alıyorlar ve bu hizmetin bizimle alakası yok diyorlar. Uzun yıllardır Teknosa müşterisiyim ama bu tarih itibariyle Teknosa firmasının kapısından içeri girmeyeceğim. Yakınlarımıda göndermeyecğim.

  • Teknosa Temsilcisi11 Nisan

    Değerli Müşterimiz,   Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.     Saygılarımızla

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön