Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Teknosa Ve Destek Bilişim Ayıplı Ürün Satıyor.

Gülin
28 Mayıs 10:55
322

Teknosa'dan 07.02.2024 tarihinde 2294518447 sipariş numaralı yenilenmiş iPhone 12 Mini aldım. Ürün "Destek Bilişim" tarafından adresime gönderildi. Ürünü aldıktan birkaç gün sonra kullanmaya başladım. Bazı aramalarda benim sesimin karşıya çok boğuk gittiğini bazen de iletilmediğini fark ettim. Telefonu alırken "tüm parçaları kontrol edildi. Çalışıyor" bilgisini verdikleri için aklıma ilk tozlanma ya da operatör sorunu olduğu geldi. Ses kayıtlarında ya da görüntülü görüşmelerde herhangi bir sorun yoktu. Sorunun telefonda olduğunu fark ettiğimde 14 günlük iade süresi geçmişti. Destek Bilişim bana arızalı ürün satmış. Güncelleme yaptım fakat düzelmedi. Telefonu Teknosa servise verdim ve onlar da Destek Bilişim'e gönderdiler. Servise verirken özellikle belirttim "tozlanma ya da güncelleme ile ilgili sorun yok. Donanım problemim olabilir" diye. Destek Bilişim onarıma başladığında teknik ekibe ulaştım. Güncelleme ve toz temizliği yapacaklarını söylediler. İtiraz ettim ve sorunun donanımda olduğunu tozla ilgili olmadığını ısrarla belirttim. Test edildiğini ve ürünün çalıştığını söylediler. 24 Mayıs 2024 tarihinde ürünü teslim aldım ve aynı sorun devam ediyor. Destek Bilişim'in bu durumu ve Teknosa gibi bir firmanın böyle kalitesiz firmalarla çalışmasını şikayet ediyorum. Sattığınız ayıplı ürünü derhal geri alın.

28 Mayıs 10:56 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Teknosa’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Talebinizin çözümlenmesi için gerekli incelemelerimizi yapmaya başladık. Memnuniyetinizi sağlayabilmek için çözüm önerilerimizle sizi en kısa sürede arayacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

Gülin
28 Mayıs 14:34

Umarım tekrar mağdur olacağım bir öneride bulunmazsınız.

Gülin
29 Mayıs 10:54

Teknosa müşteri hizmetleri beni aradı ve ürünü tekrar servise göndermemi istedi. Yani ürün tekrar Destek Bilişime gönderilecek. Ürünü onaracaklarmış. Onarılmazsa başka bir yol izlenecekmiş. Değişim ya da iade yapılacağının sözü verilemezmiş. Diyelim ki onardınız. Bu arızalı ürün satıldığı gerçeğini değiştirmeyecek. Yüklenici firmalarla çalışıyorsunuz. Sitenizde sattığınız ürünlerden haberiniz yok. Teknosa diye giriyoruz. Altından başka firmalar çıkıyor. "Tüm parçalar orijinaldir, %100 çalışır durumda" demiştiniz o zaman müşterilerinizi aldatıyorsunuz. Arızalı ürün satıyorsunuz sonra servislerle uğraştırıyorsunuz.

Gülin
11 Haziran 10:28

Ürünü bugün tekrar servise verdim. Umarım çözülür.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Teknosa Kent Meydanı Kasa Personeli Problemi

Senanur
11 Temmuz 17:42
85

Teknosa Dava Dosyası Tüketici Mahkemesi

Fatih
10 Temmuz 19:35
206
1

Teknosa Ek Garanti Mağduriyeti

Emel
10 Temmuz 17:10
204
Teknosa Ek Garanti Mağduriyeti
Teknosa Ek Garanti Mağduriyeti

Gulf Sigorta Teknosa Uzatılmış Garanti Şikayet

Zeynep
03 Temmuz 12:34
135
Gulf Sigorta Teknosa Uzatılmış Garanti Şikayet

Teknosa Pişmanlıktır (kayıp Eşyalar Bürosu)

Burcu
02 Temmuz 16:19
186
Benzer Şikayet Yaz