24 Eylül 2018
Yorum Yap
#10941789

Teknosa Uzatılmış Garanti Sorunu!

11.10.2015 tarihinde İzmir Gaziemir Optimum AVM Teknosa mağazasından 1 yıl uzatılmış garanti ile satın aldığım cep telefonu batarya sorunu ile ilgili 1.5 aydır sonuç alamıyorum. Mağaza önce KVK'ya gönderdi. KVK yasal garanti süresi içerisindeki cihazlara baktığı için garanti dışı değerlendirdi ve 1040 TL bedel ile ana kart arızası olarak tespit yaptı. Mağazaya yaptığımız itiraz sonrası kendilerinin KVK'ya yanlışlıkla gönderdiğini, uzatılmış garanti için farklı bir servise göndereceklerini belirttiler. Süreç hakkında bilgi vereceklerini ve uzatılmış garanti kapsamında cihaz arızasının giderileceğini, kapsam dışı değerlendirilecek bir durum olmadığını, cihazı mağazadan teslim alacağımızı ilettiler. Buna rağmen cihaz "red-onarımsız iade" olarak direkt tarafıma PTT Kargo ile geri gönderildi.


Mağaza garanti sorumlusu Ö*** Bey'e tekrar yaptığımız itirazda, red-onarımsız iade olarak geri gönderilmesinin sebebini sorduğumda, "müşterinin onarımdan vazgeçtiği" için iade edildiğini belirtti. Uzatılmış garanti kapsamında arızasının giderilmesi için çabalayan bir müşterinin onarımdan neden vazgeçeceğini, benim böyle bir ifadem olmadığını belirtmem üzerine, merkeze mail yazarak sorunu ileteceğini, gerekirse cihaz bedelini talep edeceğini belirtmiştir. Son olarak 23.09.2018 tarihinde hala bir cevap gelmemesi üzerine mağazaya gittiğimde, Gulf Sigorta firmasının cihazın garanti kapsamı dışında olduğunu belirttiğini ve bu yüzden kapsam dışı değerlendirildiğini bildirmiştir. Kendilerinden garanti kapsamı dışında olduğuna dair bilgi yazılı olarak istenmiş, fakat verilemeyeceği belirtilmesi üzerine kendisi Gulf Sigorta hasar yetkilisi B** S*** tarafından gönderilen maili göstermiştir.


Mailde bataryada üretici kaynaklı yaşanan sorun olarak yazmasına rağmen, neden hala garanti dışı değerlendirildiği sorulması üzerine, mağaza garanti sorumlusu Ö*** Bey sorunumuzu yetkili makamlara ileterek çözüm bulabileceğimizi, kendisinin bu noktadan sonra bir şey yapamayacağını bildirmiştir. Konuyla ilgili 24.09.2018 tarihi itibariyle Teknosa müşteri hizmetleri, Tüketici Hakları Hakem Heyeti ve CİMER'e başvuruda bulunulacaktır. Cihazı uzatılmış garanti ile satarken suya düşmesi, ekran kırılması gibi müşteri kaynaklı hasarların dahi uzatılmış garanti kapsamına gireceğini belirten Teknosa, iş arıza çözümüne geldiğinde uzatılmış garanti kapsamına sokmamak için 1.5 aydır oyalamakta ve kabul etmemekte, yasal yollara başvuruya yönlendirmektedir.

Tarik Tarik 414 Okunma

Cevaplar

 • Tarik25 Eylül 2018

  Telefon ilk önce mağaza tarafından yanlışlıkla KVK yönlendirildiğinde, KVK yaptığı arıza tespitinde, cihazın 2 yıl yasal garanti süresinin dolduğunu, arızasının ana kart kaynaklı olduğunu açıkça servis formunda belirtmesine ve değişim bedeli konusunda müşteriye 1040 TL maliyeti sms ile tebliğ etmesine rağmen, cihaz mağaza tarafından 2. Kez servise gönderildiğinde, Gulf Sigorta'nın servis formunda belirttiği tek ifade "red-onarımsız iade"dir. Yani sorunun batarya kaynaklı olduğu, uzatılmış garanti kapsamına girmeyeceği, garanti dışı değerlendirilse bile değişim maliyetinin ne olacağı vb... Bilgiler iletilmeden cihaz direct müşteriye iade edilmiştir. Müşteri tüm bilgileri defalarca mağazaya giderek ancak öğrenebilmiş, Gulf Sigorta arızanın tespiti, uzatılmış garanti kapsamı, onarım bedeli konusunda müşteriye hiçbir yazılı bilgi verememiştir. Ayrıca yetkili servis KVK'nın ana kart değişimi olarak tespit ettiği sorun, gönderilen 2. Servis tarafından batarya sorunu olarak tespit ediliyorsa çok büyük bir çelişki doğmaktadır. Eğer sorun gerçekten ana kart kaynaklı olsa idi uzatılmış garanti kapsamına girecekmiydi çok merak ediyorum. Bu tür çelişkilere mahal vermemek için firmanın şeffaf olması, tespitlerini yazılı olarak servis formunda net, açık bir şekilde ifade etmesi ve müşteriye tebliğ edebilmesi gerekmektedir. Fakat gerek Teknosa, gerek Gulf Sigorta tarafından yapılan tebligatlar tamamıyla sözlü ifadelerden ibarettir.

 • Tarik24 Eylül 2018

  Bugün şikayetimi iletmek üzere 0 850 2225599 numaralı müşteri hizmetlerini aradığımda Teknogaranti konusunda direkt olarak Gulf Sigorta'ya yönlendirildim. Şikayetimi ilettikten sonra Gulf Sigorta yetkilisi bataryada akma, şişme vb... Sorunlar olmadığını, bataryanın performans kaynaklı olarak ömrünü tamamladığı için garanti dışı olarak değerlendirildiğini ve garanti kapsamında hiçbir işlem yapamayacaklarını belirtmiş ve yasal yollara başvurabileceğimizi bildirmiştir. Yani uzatılmış garanti söz konusu olduğunda, Teknosa Müşteri Hizmetlerini aradığınızda karşınızda Teknosa adına bir muhatap bulamıyorsunuz. Ayrıca ekran kırılması, suya düşme gibi durumlarda garanti kapsamına giren, fakat bataryanızın üretici kaynaklı performans düşüklüğü durumunda garanti söz konusu olmayan bir garanti anlayışı var. Yani sizin anlayacağınız çocuğa göre don biçiliyor!

 • Tarik24 Eylül 2018

  İlgili evraklar eklenmiştir.

 • Teknosa Temsilcisi24 Eylül 2018

  Değerli Müşterimiz,  Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.   Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler