11 Ocak
Yorum Yap
#11437196

Teknosa Ürünümü Alıp Aylardır Para İadesi Yapamadı

Kliksa'dan aldığımız cep telefonu arızalandığında tüm haklarının Teknosa'ya devrolması ve Fonotel'in kapanması sonucu mağduriyet yaşadık. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurumuz sonucu ürünün para iadesi kararı çıktı. Öncelikle Kulesite Teknosa mağazasına gidip durumu bildirdik. Sistemde talebimizi oluşturduklarını bize geri dönüş yapacaklarını söylemelerine rağmen geri dönüş sağlanmadı. Tekrar gittiğimizde arşiv çalışmasından dolayı talebimizin kaybolmuş (!) olabileceği söylendi tekrar talep oluşturuldu ve yine geri dönüş sağlanmadı.


Üç defa tekrarlanan bu durum sonunda internet sitelerine yazarak bir muhatap bulabildik kendimize. Para iadesi için ürünümüzü istediler bizde gönderdik. İki ay oldu altı kez aradım her defasında kelimenin tam anlamıyla geçiştirildim. Ürünümüzü aldılar ne para iadesi yapıyorlar ne başka şekilde tarafıma dönüş sağlıyorlar. O kadar cüzi bir miktarı ödeyemeyecek kadar zor durumdalar sanırım. Markaya yakışmayacak bir kurumsallıkla bir yıldır bizi mağdur ediyorlar.

Ayşe Ayşe 249 Okunma

Cevaplar

  • Teknosa Temsilcisi4 g

    Değerli Müşterimiz,   Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.     Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları