09 Ağustos
#12415433

Teknosa Ürünü İade Almadı

23.07.2019 tarihinde Teknosa.com üzerinden aldığım Acer Nitro AN515-42 modelli laptopun hoparlöründe cızırdama ve parazit olması sebebiyle değişim istedim. Fakat Balçova Agora Teknosa şubesi cihazda arıza olması sebebiyle ilk önce servisin görmesinin gerektiğini, ancak bu şekilde değişim olacağını belirtti. Servis ise cihazda herhangi bir arıza bulunmadığını belirterek ürünü geri gönderdi. Balçova Agora şubesi yasal hakkım olan 14 iş günü içerisinde iade hakkımı bana kullandırmazken, Gaziemir Optimum Teknosa şubesi 14 iş günü içerisinde cihazı geri verebileceğimi bildirdi.


Yalnız cihazın serviste beklediği süre içerisinde bu hakkım da son buldu. Şimdi soruyorum Balçova Agora Teknosa mağazası ürünü neden iade almadı? Bu zaman kaybını kim telafi edecek? Şu anda ürünümü ikinci defa servise göndermiş bulunmaktayım. Ürün ya onarılıp tarafıma teslim edilsin ya da iadesi gerçekleştirilsin. Aksi takdirde Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Hüseyin Hüseyin 623 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Teknosa Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Müşterimiz,   Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.   Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler