Teknosa Ürün Ücret İadesi Yapılmaması

Gökhan Gökhan24 Şubat 16:30

18.02.2020 tarihinde Aksaray Nora City Teknosa mağazasından iPad 7. Nesil satın aldım ürün merkez depodan gelecek denildi ve 24.02.2020 tarihinde ürün teslimini ancak gerçekleştirebildi. Ürüne koruyucu cam taktırırken ekran içinde toz olduğunu fark ettim mağazaya teslim aldığım aynı gün ürünü tekrar götürdüm ayıplı mal olduğunu ücret iadesi istediğimi belirttim.

Onlarda bana ürünün ayıplı olsa da servise gönderilip geleceğini belkide tamir edileceğini söylediler zaten gelse de sadece hediye çeki olarak iade ederiz ücret iadesi diye Teknosa'da bir şey yok denildi. Bende ürün ayıplı nasıl tamir olacak benim burda hatam ne dedim Teknosa prosedürleri böyle işinize gelirse denildi, ardından bana iyilik yapıp hediye çeki olarak iade alalım da ürünü 3-4 gün sonra sıfırını tekrar veririz sizde servisle falan uğraşmayın bari dediler hem ürün sıfır gelir dediler. Ürün ayıplı ben neden ücret iadesi alamıyorum hediye çeki almak zorunda kalıyorum dememe rağmen bana şanslı olduğumu aynı ürünü 3-4 gün sonra nasılsa alacağımı ilettiler.

İnternetten alışveriş yapmadığıma öyle bir pişman oldum ki Teknosa mağazasında Param ile rezil oldum müşteri memnuniyet politikaları öyle sağlammış! Köklü firmaymış! Uzun zamandır internetten yaptığım sağlam sitelerden başka hiçbir mağazadan teknolojik ürün almam muhatap felan bulurum düşüncesi tamamen boş hiçbir muhatap yok! Açın internetinizi yapın alışverişinizi yorulduğunuza değmez! Teknosa'nın da müşteriye verdiği değeri görmüş olduk!

Cevaplar

Teknosa Logo Teknosa 24 Şubat 17:44

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

profile-icon Gökhan 24 Şubat 17:13

Anladığım kadarıyla arkadaşlar mağazadan ürünü teslim alamıyorsanız yani sipariş alalım yarın veririz tarzı bir satış yapılırsa üründen cayma hakkınızı 24 saat dolduğu için kullanamıyorsunuz ama Teknosa böyle bir satış yapıyor. İade edersenizde hediye çeki veriyor sizi kendilerine muhtaç ediyor madem ürünü 24 saat içinde temin edemiyorsunuz mesafeli satış sözleşmeli satında milleti benim gibi parasıyla perişan etmeyin.

Teknosa Logo Teknosa 24 Şubat 16:40

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler