Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Teknosa Ürün İade Almıyor, Personel Teknik Bilgiye Sahip Değil

Fatih
19 Mayıs 16:26
279

Yaşadığım sorunlar ve memnuniyetsizliklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 10.05.2024 tarihinde Teknosa Kahramanmaraş Piazza Avm’den oğlumun doğum günü için jwin marka 2’li bir joystick aldık. Ürünü denemek için paketi açtığımızda tek kablo ile iki joystick olduğunu ve Win10 ile Win11 desteklemediğini fark ettik. Paket üzerinde yeterli açıklama yoktu dıştan bakıldığında da 2 adet olduğundan tümleşik olduğu fark edilmiyordu. Ürünü değiştirmek için ertesi gün mağazaya gittik, ancak paketi açtığımız için değişim yapamayacaklarını söylediler. Satış anında ürün faturasını vermemişlerdi faturayı istediğim de, faturanın başka kişi adına düzenlendiği ortaya çıktı. Bu hatalarını kabul edip 3 gün sonra değişim yapmayı kabul ettiler. İade yerine değişim yaparak 2 adet Goldmaster gp-355 HDMI joystick aldım. Personele Win10 / Win11 destekler mi diye sordum evet destekler dedi. Ancak, eve geldiğimizde joystick lerin Win10 ve Win11'de çalışmadığını sadece Win7 de çalıştığını gördüm. Mağazaya tekrar gittiğimde, ürünlerin paketinde herhangi bir deforme olmamasına rağmen iade alamayacaklarını sert bir dille söylediler. Daha önceki ürünü de faturayı başkasının adına kestikleri için değişimini kabul ettiklerini söylediler hata kendilerin de olmasaymış onu da almayacaklarını söylediler. Bu tutumları beni kızdırdı ve yasal haklarımı kullanacağımı söyledim. Personelin umursamaz davranışları beni hayal kırıklığına uğrattı. Mahalle esnafı bile sizden daha kurumsal davranıyor. Teknosa'dan alışveriş yaparken her zaman kaliteli ürünler ve iyi bir müşteri hizmeti bekledim. Ancak, bu alışverişim memnuniyetsizlikle sonuçlandı. Ürünün iade alınmasını ve ücret iadesini talep ediyorum. Ayrıca, personelinize sattıkları ürünler hakkında teknik eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını rica ediyorum. Yasal süreç henüz başlatmadım çözüm olmazsa yasal haklarımı kullanacağım. Şikayetimi dikkate aldığınız ve çözüm için gösterdiğiniz anlayış ve çaba için şimdiden teşekkür ederim.

Teknosa Ürün İade Almıyor, Personel Teknik Bilgiye Sahip Değil
Teknosa Ürün İade Almıyor, Personel Teknik Bilgiye Sahip Değil
Teknosa Ürün İade Almıyor, Personel Teknik Bilgiye Sahip Değil
19 Mayıs 16:28 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Teknosa’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Talebinizin çözümlenmesi için gerekli incelemelerimizi yapmaya başladık. Memnuniyetinizi sağlayabilmek için çözüm önerilerimizle sizi en kısa sürede arayacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

Fatih
23 Mayıs 16:41

Teknosa mağazaların dan neden Asla Alışveriş Yapmamalısınız? Eğer alışveriş yaparken sinir krizi geçirmek, paranızı boşa harcamak ve hayatınızdan saatler çalınmasını istiyorsanız, bu mağaza tam size göre! Aklı başında herhangi bir insanın bu mağazadan uzak durması için sayısız neden var. Ama ben bunlardan birkaçını yazacağım, neden alışveriş yapmamanız gerektiğine bir örnek. Ürün hakkında bilgi almak mı istediniz? Şansınız bol olsun, çünkü karşınızdaki kişi ürünün ne olduğunu bile bilmiyor olabilir. Sizi baştan savmak için yalan yanlış bilgi veriyor sorun yaşadığınız da ben öyle söylemedim demeyerek size suçluyorlar. İade ve garanti Kafkaesk Bir Kabus! Bir ürünü iade etmeye çalışmak, adeta Kafka'nın "Dava" romanındaki gibi bir süreç. Bir sorun yaşadığınızda, sorunu çözmek yerine sizi mağazadan kovsalar daha iyi. Ambalajı Zarar görmemiş bir ürün için ambalajı açılmış iade alamayız dayatması. Peki ürünü göstermek için kendileri açtıysa durum yine aynı. Peki ürünü açmadan nasıl deneyimleyeceği z acaba bunun da bir yolu gösterseler bari. Siz siz olun Teknosa mağazaların dan alışveriş yapmayın. Bu mağazadan alışveriş yapmanın en iyi yanı, bunu yapmamaktır. Paranızı ve zamanınızı korumak için, bu mağazadan uzak durun. Daha uygun fiyatlar, daha iyi hizmet ve daha geniş ürün yelpazesi sunan başka mağazalar sizi bekliyor. Unutmayın, alışveriş bir zevk olmalı, işkence değil! Bu yazının devamı gelecek. Linkedin, Instagram, Facebook ve blog sayfamdan devamını okuyabilirsiniz.

Fatih
28 Mayıs 21:23

Ürün ile ilgili bir detay daha ortaya çıktı. Televizyon ile de çalışırmı diye de sormuştum ve evet çalışır demişlerdi maalesef çalışmıyor. Ayrıca bugün THH ne gittiğim de fatura üzerinde ki adresin de bana ait olmadığını tespit ettik. Yani nereden baksanız tamamen fiyasko. Müşteri hizmetleri de çözüm öneremiyor. İade almamak için kırk takla atıyorlar. *Birinci görüşmemiz de daha önce bir ürün değiştirdiğiniz için değişim olamaz dediler. >>Yani bizden bir kere alışveriş yaptın ikincisini niye yapıyorsun kardeşim diyorlar yap iadeni çek git niye insanlık yapıyorsun ki kardeşim. *İkinci görüşmemizde paket açılmış değişim olmaz dediler. >>Paket zaten açıktı ve zaten mağaza personeli bana gösterirken de kendisi açtı. Açılmış paketi niye alıyorsun kardeşim bana hiç dokunulmamış paket verin demek gerekiyormuş niye insanlık yapıyorsun kardeşim. *Üçüncü görüşmemiz de satış danışmanı başka ürün önermiş miş dediler. >> Hayır kardeşim ürün falan önermedi ben sordum bu mu ve bu mu hangi Win10 ve Win11 destekler dedim. Logitech olan da bir ibare göremedim, golmaster olanda da winxp, Win7 yazıyordu ve sordum burada win10, win11 yazmıyor dedim. Aldığım cevap abi minimum sistem gereksinimi olarak yazılmış Win xp ve üzeri çalışır daha eski verisiyonlarda çalışmaz dedi kendileri biliyormuş gibi. Ve bizde fiyat performance olarak Golmaster olan ürünü seçtik. Sormaz olaymışım sormasam zaten almazdım. Ama maalesef müşteri hizmetleri ile konuşmamızda sanki ben yalan söylüyormuşum gibi davranıyorlar. Hata bende ki insanlık yaptım burada çalışan gençlere laf gelmesin diye insani bir şekilde iade/değişim istedim ama onlar ne yaptı beni yalanlamayı tercih ettiler. Yazıklar olsun.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Denizli Forum Çamlık Teknosa

Merve
15 Haziran 12:59
168
Denizli Forum Çamlık Teknosa
Denizli Forum Çamlık Teknosa
1

Teknosa Pişmanlıktır. Ayıplı/ Teşhir Ürün Gönderdi

Mehmet
31 Mayıs 09:09
579
Teknosa Pişmanlıktır. Ayıplı/ Teşhir Ürün Gönderdi
Teknosa Pişmanlıktır. Ayıplı/ Teşhir Ürün Gönderdi
Teknosa Pişmanlıktır. Ayıplı/ Teşhir Ürün Gönderdi
Teknosa Pişmanlıktır. Ayıplı/ Teşhir Ürün Gönderdi
+1

Teknosa'dan Aldığım Telefon Bozuk Çıktı, İade Sürecinde Sorun Yaşıyorum

Serhat
27 Mayıs 16:18
78

Teknosa Ekran Koruma Ürünü İade Süreci

Hüseyin
15 Mayıs 14:08
213
1

Teknosa Bilgisayarımı Rehin Aldı

Osman
08 Mayıs 21:51
310
Teknosa Bilgisayarımı Rehin Aldı
Teknosa Bilgisayarımı Rehin Aldı
Benzer Şikayet Yaz